Europa

Wymiana handlowa Niemiec: Polska w górę, Rosja w dół

Niemiecka gospodarka zaliczyła w 2020 roku nadwyżkę eksportową o wielkości 179 mld euro. Wymiana handlowa Niemiec z Chinami wyniosła 212,1 miliardów euro. O ile eksport do kraju środka lekko spadł, to wartość towarów importowanych do Niemiec z Chin wzrosła o 3%. Nadwyżka importu z perspektywy Niemiec wyniosła 20,4 mld euro.

Wymiana handlowa Niemiec: Rosja w dół

Relacje handlowe Niemiec z Federacją Rosyjską w 2020 roku znacząco straciły na znaczeniu. Niemcy sprzedali Rosjanom o ponad 13% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy import zmniejszył się aż o 30%. Dzięki temu Niemcy po raz pierwszy od 1990 roku mogą się pochwalić nadwyżką w handlu z Rosją. W rankingu partnerów handlowych Niemiec Rosję prześcignęły w zeszłym roku kraje Grupy Wyszehradzkiej, jak Czechy (83 miliardy) i Węgry (55 miliardów).

Zobacz także: Nadwyżka handlowa Chin osiąga światowy rekord!

Niemcy eksportują tradycyjnie najwięcej do USA. Jednak eksport do tego kraju spadł w ubiegłym roku o 12,5%. Nadwyżka Niemiec w handlu z USA wynosząca 36,1 mld euro jest jednak nadal największa w porównaniu z saldem handlu ze wszystkimi partnerami handlowymi naszego zachodniego sąsiada. Do USA Niemcy sprzedają głównie samochody i maszyny.

Zobacz także: Twardy Brexit przechodzi do historii! Wielka Brytania i UE podpisały umowę handlową!

Polska staję się coraz ważniejszym partnerem handlowym Niemiec

Polska jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. Oba kraje wymieniły w ubiegłym roku między sobą towary i usługi o wartości 123 mld euro. Jest to wyniki prawie trzy razy większy od wymiany handlowej Niemiec z Rosją (44 mld).  Jeśli chodzi o import do Niemiec, Polska zajęła w zeszłym roku czwarte miejsce.

Aleksandra Fedorska

Francja staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym Polski

Polecane artykuły

Back to top button