Europa

Wymiana handlowa Niemiec: Polska w górę, Rosja w dół

Niemiecka gospodarka zaliczyła w 2020 roku nadwyżkę eksportową o wielkości 179 mld euro. Wymiana handlowa Niemiec z Chinami wyniosła 212,1 miliardów euro. O ile eksport do kraju środka lekko spadł, to wartość towarów importowanych do Niemiec z Chin wzrosła o 3%. Nadwyżka importu z perspektywy Niemiec wyniosła 20,4 mld euro.

Wymiana handlowa Niemiec: Rosja w dół

Relacje handlowe Niemiec z Federacją Rosyjską w 2020 roku znacząco straciły na znaczeniu. Niemcy sprzedali Rosjanom o ponad 13% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy import zmniejszył się aż o 30%. Dzięki temu Niemcy po raz pierwszy od 1990 roku mogą się pochwalić nadwyżką w handlu z Rosją. W rankingu partnerów handlowych Niemiec Rosję prześcignęły w zeszłym roku kraje Grupy Wyszehradzkiej, jak Czechy (83 miliardy) i Węgry (55 miliardów).

Zobacz także: Nadwyżka handlowa Chin osiąga światowy rekord!

Niemcy eksportują tradycyjnie najwięcej do USA. Jednak eksport do tego kraju spadł w ubiegłym roku o 12,5%. Nadwyżka Niemiec w handlu z USA wynosząca 36,1 mld euro jest jednak nadal największa w porównaniu z saldem handlu ze wszystkimi partnerami handlowymi naszego zachodniego sąsiada. Do USA Niemcy sprzedają głównie samochody i maszyny.

Zobacz także: Twardy Brexit przechodzi do historii! Wielka Brytania i UE podpisały umowę handlową!

Polska staję się coraz ważniejszym partnerem handlowym Niemiec

Polska jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. Oba kraje wymieniły w ubiegłym roku między sobą towary i usługi o wartości 123 mld euro. Jest to wyniki prawie trzy razy większy od wymiany handlowej Niemiec z Rosją (44 mld).  Jeśli chodzi o import do Niemiec, Polska zajęła w zeszłym roku czwarte miejsce.

Aleksandra Fedorska

Francja staje się coraz ważniejszym partnerem handlowym Polski

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker