GospodarkaNews

Nadwyżka handlowa Chin osiąga światowy rekord!

Jak informuje Generalna Administracja Celna, nadwyżka handlowa Chin osiągnęła w 2021 roku rekordową wartość 676,4 mld dolarów. Takiego poziomu nadwyżki jak dotąd nie odnotowano w żadnym innym kraju na świecie.

Nadwyżka handlowa Chin — na fali produkty mechaniczne i elektroniczne

Eksport Chin w 2021 r. wyniósł 3,36 bln dolarów, co oznacza wzrost o 29,9% r/r. Chiński eksport napędzany był głównie wzrostem sprzedaży produktów mechanicznych i elektronicznych na zagraniczny rynek. Najlepszy wynik eksportowy w minionym roku odnotowano w grudniu przy eksporcie wynoszącym 340,5 mld dolarów.

Tymczasem w 2021 r. odrodził się także handel pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami USA oraz Chinami. Po 2019 r. kiedy to wojna handlowa wstrzymała eksport oraz import między tymi krajami, obecnie wszystko wraca na odpowiednie tory. Mianowicie handel wzrósł w minionym roku o 28,7 proc., będąc na poziomie aż 755,6 mld dolarów. W związku z powyższym deficyt handlowy USA z Chinami się pogłębia, ponieważ wymiana handlowa oparta jest oczywiście głównie o eksport z Chin do USA.

Zobacz także: Chiny: surowce rekordowo drogie, zyski przemysłowe rekordowo wysokie

Natomiast import wyniósł 2,69 bln dolarów ze wzrostem na poziomie 30,1 proc. r/r. W związku z powyższym nadwyżka handlowa Chin osiągnęła światowy rekord, będąc na poziomie 676,4 mld dolarów. Ekonomiści wskazują, że jedynie Arabia Saudyjska oraz inni eksporterzy ropy naftowej podczas boomu cenowego tego surowca w latach 70. XX wieku mogli poszczycić się podobnie wysokimi nadwyżkami handlowymi. Niemniej jednak wówczas ich całkowite dochody były zdecydowanie mniejsze aniżeli Chin.

Zobacz także: Chiny odnotowały najniższy przyrost naturalny od czterech dekad

Rzecznik Generalnej Administracji Celnej ostrzega — gospodarka stoi w obliczu szoków

Li Kuiwen rzecznik Generalnej Administracji Celnej Chin zachowuje ostrożność przed nadmiernym zachwytem nad wynikami handlowymi Chin. Twierdzi on, że gospodarka w najbliższym czasie może mierzyć się z presją spadku popytu, szokiem podażowym oraz słabnącymi oczekiwaniami.

Krajobraz handlowy Chin stoi w obliczu rosnącej niepewności, niestabilności i nierównowagi w obliczu powtarzających się fal pandemii, co oznacza, że istotna przewaga kraju w przejmowaniu przodującej pozycji w ożywieniu gospodarczym może słabnąć — zauważa rzecznik

Ponadto kryzys przeżywa sektor nieruchomości, który był jednym z głównych stymulatorów wzrostu gospodarczego w Chinach. To za sprawą fatalnej sytuacji finansowej firmy deweloperskiej Evergrande. W związku z powyższym istnieje wysokie ryzyko, że załamanie rynku nieruchomości spowoduje recesję w Państwie Środka.

W ramach ciekawostki warto dodać, że na rekordowym poziomie w ubiegłym roku był także handel na linii Chiny-Rosja. Obroty handlowe wzrosły o 35,8 proc. r/r wynosząc 146,88 mld dolarów.

Zobacz także: Biały Dom ogłosił bojkot Igrzysk w Pekinie i Chiny się pogniewały

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker