NewsPolska

Wymarzony zawód polskich nastolatek? Internetowa gwiazda

Jaki jest wymarzony zawód polskich nastolatek? Otóż jak wynika z badania  „Aspiracje dziewczynek w Polsce”, zrealizowanego przez IQS, najbardziej atrakcyjne zajęcie zawodowe, w których widzą siebie w przyszłości dziewczęta w wieku 10-15 lat, to prowadzenie kanału w mediach społecznościowych (YouTube, Instagram czy Tiktok).

Wymarzony zawód polskich nastolatek? Internetowa gwiazda

Na zlecenie Inspiring Girls Polska przeprowadzono badanie, w którym pytano dziewczęta w wieku 10-15 lat i ich matki, o to kim chciałyby zostać/aby zostały ich dzieci w przyszłości. Największą popularnością wśród nastolatek cieszyła się praca jako influencerka internetowa. Aż 48% dziewczyn uznało to zajęcie jako atrakcyjne i takie w którym widzą się w przyszłości. Daleko w tyle, na drugiej pozycji, uplasowała się grafika komputerowa. 21% dziewcząt widzi siebie jako graficzkę komputerową lub projektantkę stron www. Następne pozycje to kolejno prawniczka (18%), nauczycielka (17%) i osobista trenerka (16%).

Zobacz także: Ratownicy medyczni – najbardziej niedoceniany zawód w Polsce?

Jeżeli spojrzeć na to, czego dla swoich córek chcą matki, to prym wiedzie graficzka komputerowa (26%), prawniczka (19%) czy lekarka (19%). Wybierana przez córki youtuberka, instagramerka lub tiktokerka jest preferowana jedynie przez 12% matek.

Jeżeli spojrzeć chęć pójścia na studia, to deklaruje ją 58% dziewcząt. Aż 39% nie wie jeszcze czy tego chce. Po stronie matek aż 86% chciałoby, aby ich dziecko poszło na studia. Preferowane przez matki i córki kierunki to przede wszystkim weterynaria i kosmetologia. Wśród mam, wysoką pozycję zajmuje też architektura.

Chińscy nastolatkowie wolą sięgać gwiazd

Badania pokazują, gdzie młode dziewczyny szukają swoich autorytetów. Co ciekawe polskie nastolatki nie wyróżniają się na tle koleżanek z USA czy Wielkiej Brytanii. Dwa lata temu zapytano nastolatków z USA, Brytanii i Chin, o to kim chcieliby zostać jak podrosną. Do wyboru mieli 5 zawodów – youtuber/vloger, nauczyciel, sportowiec, muzyk i astronauta. Dzieci z Europy i Ameryki wskazały, że chciałyby zostać gwiazdą internetu, a chińscy nastolatkowie wskazali astronautę.

Radosław Ditrich

Młodzież NEET, czyli niewykorzystany potencjał ludzki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker