Europa

Leki sieroce: KE chce większego wsparcia dla badań nad innowacyjnymi lekami

Zdaniem KE rynek farmaceutyczny wymaga zachęt, aby zintensyfikować prace nad lekami na rzadkie choroby. Leki sieroce wymagają milionowych nakładów na badania, co nie zawsze jest opłacalne pod względem biznesowym dla korporacji. 

Inwestycje unijne w innowacyjne preparaty

Leki sieroce są tematem kontrowersyjnym w perspektywie coraz bardziej skomercjalizowanego rynku farmaceutycznego. To preparaty, które są niezbędne w przypadku niezwykle rzadkich chorób, których opracowanie i wprowadzenie na rynek nie przyniesie jednak dużego zysku korporacjom. Przykładowo, jeśli istnieje niezwykle rzadka choroba, która dotyka kilkaset osób na świecie, opracowanie preparatu pozwalającego na walkę z nią może wiązać się z kosztami rzędu dziesiątek milionów dolarów. Wówczas dla firm farmaceutycznych nie zawsze opłacalne jest rozwijanie badań w danym zakresie, gdyż, biorąc pod uwagę liczbę chorych, lek ten nie zagwarantuje wysokich przychodów. Zdaniem szefa służby Komisji zajmującej się zdrowiem potrzebne są dodatkowe inwestycje, aby uniknąć sytuacji, w której potrzeby niektórych pacjentów nie są pokrywane z powodu rzadkiego schorzenia. Rynek nastawiony na zysk nie ureguluje się sam, a dodatkowe nakłady pochodzące z budżetu UE mogą mieć istotny wpływ na badania medyczne rozwijające innowacyjne lekarstwa.

European Medicines Agency

Zobacz także: OxyContin zniszczył życie milionów

Leki sieroce – nowe regulacje zakładające większe dofinansowanie badań

W ramach tegorocznej inicjatywy KE wprowadzi szereg regulacji, w tym uproszczone procedury dotyczące oceny i autoryzacji leków na rzadkie choroby, również tych, które dotykają w głównej mierze dzieci. Tym samym Komisja planuje zmienić strategię wsparcia dla finansowania leków sierocych. Głównymi zadaniami, jakie stawia przed sobą KE, jest stymulacja innowacji w obrębie obszarów niezaspokojonych potrzeb medycznych, które dotyczą przede wszystkim chorób rzadkich, neurodegeneracyjnych oraz nowotworów dziecięcych.

European Medicines Agency

Problemem związanym z lekami sierocymi jest częste opracowywanie innowacji w Europie i późniejsze szukanie dofinansowania w USA, gdzie rynek farmaceutyczny jest wysoko dotowany. KE chce odwrócić ten trend, starając się, aby pomysły były rozwijane również na terenie UE. Dlatego istotne wydaje się zwiększenie finansowego wsparcia.

Dostęp do kapitału jest inny w Europie niż w USA. Będziemy musieli zobaczyć, w jaki sposób możemy nieco skuteczniej ukierunkować przepływy kapitału, aby Europa była nie tylko miejscem, w którym rozwijamy wszystkie dobre pomysły, ale także gdzie możemy czerpać korzyści z niektórych łańcuchów wartości, które powinny temu towarzyszyć.

Zobacz także: Big Pharma manipuluje systemem patentowym i podnosi ceny leków

Unijne rozporządzenie w sprawie sierocych produktów leczniczych (OMP) zostało przyjęte ponad dwie dekady temu. Od tamtego czasu rynek zmienił się diametralnie, odkryte zostały nowe choroby. Aby więc zachęcić firmy farmaceutyczne, potrzebne są nowe regulacje, które będą w bardziej przejrzysty sposób uwzględniały finansowanie prac preparatami medycznymi. Nowe przepisy mają nie tylko zwiększyć dofinansowanie badań dotyczących leków sierocych, ale również zwiększyć liczbę dopuszczonych terapii.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker