GospodarkaNews

Big Pharma manipuluje systemem patentowym i podnosi ceny leków

Niedawno Komisja Nadzoru i Reformy Izby Reprezentantów wydała raport, w którym dokładnie przebadała działania firm farmaceutycznych. Z tej analizy wynika, że Big Pharma wykorzystała swoją pozycję monopolistyczną do tego, aby znacznie podnieść ceny leków w Stanach Zjednoczonych. Do tego okazało się, że manipulowała ona system patentowym, aby stłumić konkurencję. 

Big Pharma zarabia ogromne pieniądze na amerykańskich konsumentach

Wspomniany raport jest wynikiem prawie trzyletniego dochodzenia Komisji Nadzoru i Reformy. Aby dokładnie zbadać działanie firm należących do tak zwanej Big Pharmy, komisja ta pozyskała 1,5 miliona stron wewnętrznych dokumentów różnych firm, przeprowadziła pięć przesłuchań oraz wydała osiem tymczasowych raportów.  Jak stwierdziła jej przewodnicząca Carolyn Maloney:

Wynik dochodzenia Komisji Nadzoru i Reformy jest jasny: amerykańskie rodziny cierpią z powodu skandalicznie wysokich cen leków, podczas gdy Big Pharma zgarnia rekordowe zyski.

Autorzy raportu stwierdzają, że firmy farmaceutyczne znacznie podnoszą ceny leków, aby osiągnąć cele związane z przychodami. Do tego bardzo często wykorzystują one program Medicare, aby osiągnąć zakładane zyski. Choćby praktyki takie stosują firmy zajmujące się produkcją insuliny takie jak Eli Lilly, Novo Nordisk i Sanofi. Przedsiębiorstwa te wykorzystały swoją pozycję monopolistyczną, aby podwyższyć ceny insuliny. Działanie to spowodowało, iż lek ten jest w Stanach Zjednoczonych kilkukrotnie droższy niż w innych krajach. W 2018 roku cena standardowej dawki insuliny w USA wynosiła 98,70 dolarów. W tym samym czasie lek ten kosztował w Australii 7 dolarów, w Kanadzie 12 dolarów i w Wielkiej Brytanii 7,52 dolarów. Autorzy raportu dodają, że gdyby cena insuliny była taka jak w innych krajach, Medicare w latach 2011 – 2017 zaoszczędziłby ponad 16,7 miliardów dolarów. Co warto podkreślić, program ten jest w całości finansowany z budżetu amerykańskiego państwa. 

Firma Pfizer i Build Back Better

Z analizy komisji wynika również, że Big Pharma wykorzystała prawo patentowe, aby stłumić konkurencję. Przedsiębiorstwem, które dopuściło się takiej praktyki, jest na przykład Pfizer. Firma ta wykorzystała amerykańskie prawo, aby czerpać jak największe zyski ze sprzedaży leku Lyrica. Jak twierdzą autorzy raportu:

Pfizer wykorzystał ochronę patentową, wyłączność rynkową i inne taktyki w celu opóźnienia konkurencji ze strony leków generycznych i utrzymania wysokich cen.

Wraz ze wspomnianym raportem komisja wypuściła opinię o Build Back Better. W ramach tego programu mają zostać wdrożone między innymi przepisy upoważniające Medicare do negocjowania cen leków z firmami farmaceutycznymi. Autorzy raportu podkreślili w niej, że wprowadzenie takiego ustawodawstwa jest konieczne, aby obniżyć ceny leków w Stanach Zjednoczonych. 

Zobacz także: Moderna chce pozbawić praw patentowych amerykański rząd

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker