Polska

Idą zmiany w Urzędach Pracy. Rząd chce obniżyć stopę bezrobocia

Idą zmiany w Urzędach Pracy. W Ministerstwie Rozwoju przygotowywana jest reforma, która wprowadza spore zmiany w polskim bezrobociu. Zgodnie z jej założeniem, prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będzie miała każda osoba bez pracy czy emerytury. Dzięki jej wdrożeniu oficjalna stopa bezrobocia może spaść.

Idą zmiany w Urzędach Pracy. Rząd chce obniżyć stopę bezrobocia

Jak podaje dziennik Rzeczpospolita, w ministerstwie rozwoju planuje reformę, która wpłynie na oficjalną liczbę bezrobotnych. Obecnie wiele osób rejestruje się jako bezrobotny z powodu prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, a nie ze względu na poszukiwanie pracy. Nowe przepisy mają sprawić, że prawo do ubezpieczenia będzie miała każda osoba bez pracy czy emerytury.

„Jeżeli ktoś straci pracę lub nie ma zatrudnienia czy emerytury, będzie składał wniosek do ZUS o ubezpieczenie zdrowotne elektronicznie, np. poprzez PUE ZUS. Dla osób wykluczonych cyfrowo będzie możliwość złożenia wniosku osobiście w oddziale – mówi „Rzeczpospolitej” wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Zobacz także: Prognoza MFW dla Polski – duży wzrost bezrobocia

Takie zmiany pozwolą „oczyścić” stopę bezrobocia z osób, które widnieją w rejestrze tylko ze względu na prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie mamy w Polsce do czynienia z dwoma stopami bezrobocia. Pierwsza – GUSowska, bazuje na rejestrze osób bezrobotnych. Druga – BAEL – powstaje na podstawie anonimowych ankiet. Stopa GUSowska jest dwa razy wyższa, niż BAEL, ponieważ liczy ona nie tylko osoby, które nie poszukują pracy, a także te, które pracują na czarno, a w rejestrze są tylko na potrzeby ubezpieczenia zdrowotnego. Po takiej reformie możemy spodziewać się spadku stopy bezrobocia. Obecnie prawo do opieki medycznej daje wyłącznie ubezpieczenie związane z zatrudnieniem czy prowadzeniem działalności gospodarczej, rejestracja w pośredniaku, lub w ośrodku pomocy społecznej, albo też dopisanie do ubezpieczenia członka rodziny.

Bezrobocie wg GUS wyniosło 6,4%

Bezrobocie wg GUS wyniosło 6,4%, co oznacza spadek o 0,1% w stosunku do poprzedniego miesiąca i wzrost o 1,0 p.p. w stosunku do marca 2020. Stopa BAEL wyniosła w lutym (najnowszy odczyt) 3,1%. Co ważne, BAEL jest uniwersalną miarą pozwalającą na porównywanie stopy bezrobocia w różnych krajach. W styczniu tego roku stopa wyniosła 3,1%, co sprawiło, że Polska stała się unijnym liderem bezrobocia (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że bezrobocie BAEL wzrośnie w tym roku z do 4,5%. To najwyższy prognozowany wzrost wśród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Historia rynku pracy III RP na wykresach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker