Polska

25% europejskich mocy produkcyjnych DCPD będzie w rękach ORLENu

ORLEN Unipetrol, w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku, inwestuje w rozwój oferty produktów petrochemicznych. Dzięki budowie instalacji w czeskim zakładzie w Litvinowie, w drugiej połowie 2022 r., na rynek trafi nowy produkt – dicyklopentadien (DCPD), który wykorzystuje się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrotechnicznym, a także w branży farmaceutycznej i medycznej. Planowana produkcja osiągnie wartość do 26 tys. ton rocznie, co będzie stanowiło ok. 25% całkowitych mocy w Europie.

Dicyklopentadien (DCPD) to płynny węglowodór powstający podczas rafinacji i krakingu ropy naftowej oraz oleju. Będzie wytwarzany na podstawie technologii, której autorami są  naukowcy z ORLEN Unipetrol i Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego w Pradze. Proces technologiczny został opracowany w ramach projektu mającego na celu znalezienie metody wyodrębnienia węglowodorów, które są produktami wtórnymi w instalacjach petrochemicznych i mogą znaleźć zastosowanie na rynku.

Po uruchomieniu instalacji ORLEN Unipetrol będzie produkował DCPD w jakości 80-94%. Planowana produkcja osiągnie wartość do 26 tysięcy ton dicyklopentadienu rocznie, a koszt budowy instalacji wyniesie ok. 145 mln zł (831 mln CZK). Produkt wykorzystywany jest do wytwarzania materiałów polimerowych, żywic, klejów, barwników, opakowań oraz włókien optycznych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker