Uncategorized

Inflacja w USA jest tak wysoka, że realne dochody Amerykanów spadają

Mimo wzrostu gospodarczego realne dochód rozporządzalny amerykańskich rodzin spadły. Oznacza to, że realnie zarobki w USA uległy zmniejszeniu. Jest to zasługa szalejącej za oceanem inflacji.

Wzrost gospodarczy w USA w 2021 roku był najwyższy od czasów prezydentury Reagana, wyniósł on 5,7%. Jak informują redaktorzy portalu ABC news, gospodarka Stanów Zjednoczonych w ubiegłym roku rosła najszybciej od 1984 roku. Wzrost wyniósł wtedy 7,9%. Tak wysoka dynamika to zasługa między innymi znacznego zwiększenia wielkości wydatków inwestycyjnych i konsumpcyjnych. Te pierwsze wzrosły w zeszłym roku o 9,5%, a te drugie o 7,9%.

Realne zarobki w USA spadają

Gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwija się szybciej niż np. gospodarka Chin. Mimo to, jak zauważa Marcin Kujawski z BNP Paribas, realne dochód rozporządzalny amerykańskich gospodarstw domowych spadł. W czasie pandemii wskutek dużych programów pomocowych początkowo dynamicznie one wzrosły. Gdy jednak podwyższony popyt nie mógł być zaspokojony, a szoki podażowe wręcz obniżały poziom sprzedaży, zaczęła rosnąć inflacja. To przyczyniło się do spadku realnej wartości dochodów amerykańskich gospodarstw domowych. Przedstawia to poniższy wykres.

Realny dochód rozporządalny w USA

Inflacja w USA najwyższa od 4 dekad. Ostatni raz tak szybko ceny rosły na początku lat 80′. Był to skutek kryzysu naftowego, który doprowadził do dynamicznego wzrostu cen paliw na całym świecie. Dzisiejsza inflacja ma również źródło głównie w szokach podażowych. Obecnie wpływają na nią ceny surowców (ropa naftowa, węgiel, uran, stal, gaz), frachtu, rosnące pensje czy drożejąca żywność. Czynniki są skutkiem zarówno działań politycznych (ceny gazu) jak i naturalnych braków (chipy).

Dodatkowo na samej pandemii najmocniej zyskują najbogatsi. Majątek najbogatszych Amerykanów wystrzelił w górę, podczas gdy biedniejsza połowa odnotowała znacznie mniejszy wzrost. To przyczyniło się do realnego spadku dochodów Amerykanów. Zarobki w USA są najniższe od 2 lat.

Inflacja w USA, tradingeconomics.com

Inflacja w USA

Czym jest dochód rozporządzalny?

Dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego (ang. household’s available income) to suma bieżących dochodów gospodarstwa domowego ze wszystkich źródeł pomniejszona o zaliczki na podatek dochodowy, podatki (np. od dochodów z własności) oraz o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker