Komentarze I Analizy

Zazielenianie miast jest ułatwione przez nowoczesne technologie

Portal Miasto 2077 podaje informacje o nowych możliwościach, jakie dają nowoczesne technologie w planowaniu przestrzeni miejskiej. W tym przypadku chodzi o zazielenianie miast i sadzenie drzew.

Zazielenianie miast jest ułatwione przez nowoczesne technologie

Dotychczas do planowania zieleni potrzebne było mapowanie stanu drzew. Można to było robić na dwa sposoby. Pierwszy był długotrwały i niedokładny i polegał na inwentaryzacji przeprowadzanej przez rachmistrzów. Rachmistrzowie poruszali się po mieście i spisywali liczebność i lokalizację drzewostanów. Drugi sposób jest dokładny, ale znacznie bardziej kosztowny i polega na robieniu zdjęć miasta z powietrza przy pomocy samolotu i systemu LIDAR.

Jak donosi portal, pojawił się trzeci sposób, który wydaje się zdecydowanie najlepszy. Tree Canopy Lab to powołana przez Google platforma, która wykorzystuje zdjęcia satelitarne i sztuczną inteligencję do mapowania drzewostanu. Obecnie idea jest testowana w Los Angeles, które jest niejako królikiem doświadczalnym.

Zobacz także: Wiedeń walczy z wyspami ciepła, Polacy wręcz przeciwnie

System Google pozwala w szybki i łatwy sposób ocenić liczebność drzew, położenie, a także wielkość korony. Ponadto na stworzoną mapę pozwala nałożyć informacje na temat temperatury i gęstości zaludnienia, co łatwo pozwala określić, gdzie drzewostan jest niewystarczający.

LA pokrywa

Z uzyskanych informacji wiadomo, że ponad połowa obywateli Los Angeles mieszka na obszarach, gdzie pokrycie drzewostanem jest mniejsze niż 10%. Warto dodać, że zredukowanie temperatury jest możliwe gdy drzewa zakrywają co najmniej 40% powierzchni. Dodatkowo 44% mieszkańców mieszka w dzielnicach zagrożonych ekstremalnym upałem.

Drzewa w mieście to szereg zalet

Drzewa w mieście to szereg zalet, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców. Brytyjski Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie szacuje, że pokrycie drzewami londyńskich ulic przyczyniło się do zaoszczędzenia w latach 2014-2018 pięciu miliardów funtów tylko dzięki chłodzeniu powietrza. Ponadto drzewa przyczyniły się także do ograniczenia spadku wydajności pracy wynikającego z wysokich temperatur. To zdaniem brytyjskich statystyków dodatkowe 11 mld funtów.

Dodatkowo drzewa w Londynie przyczyniły się do istotnej redukcji zanieczyszczeń. W sumie w 2015 roku 8,4 miliona drzew w mieście odpowiadało za usunięcie rocznie około 2240 ton zanieczyszczeń z londyńskiego powietrza.

Drzewa w Londynie przynoszą wielomiliardowe oszczędności

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker