Polska

Założenia Nowego Ładu: 17 mln Polaków zyska

Dziennik Gazeta Prawna (DGP) nieoficjalnie poinformował, jakie są założenia Nowego Ładu. Jak się okazuje, są one prawie identyczne jak nasze rekomendacje publikowane w lutym tego roku.

Założenia Nowego Ładu: 17 mln Polaków zyska

Zgodnie z założeniami z nowych rozwiązań ma skorzystać 17 mln Polaków. Niemniej jednak najmocniej na zmianach stracą osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jak podaje DGP podwyżce ma ulec kwota wolna od podatku, która ma wzrosnąć do 30 tys. złotych. To mniej więcej tyle ile wynosi 12-krotność płacy minimalnej. Takie zmiany postulowaliśmy także w naszej lutowej analizie.

Ponadto w ramach podwyżki kwoty wolnej od podatku z PIT zostaną zwolnione emerytury i renty do wysokości 2500 zł brutto. W przypadku emerytur to około 75% wypłacanych przez ZUS świadczeń.

Postulowaliśmy także podwyżkę progu, po którego przekroczeniu wpada się w drugi próg podatkowy. W naszych propozycjach pojawiło się podniesienie go z obecnych 85 tys. złotych do poziomu 140 tys. zł. Rząd na aż takie szaleństwo się nie pokusił i zwiększył tę kwotę do 120 tys. złotych.  

Zobacz także: Czas na zmiany podatkowe, które odciążą najuboższych i klasę średnią [FELIETON]

Zmiany zostaną poniesione przez najbogatszych

Podawaliśmy także, że takie zmiany musiałyby zostać przeniesione na najbogatszych. I owszem tak się dzieje, a przynajmniej częściowo. Rząd w ramach Nowego Ładu chce mocno ograniczyć, a być może nawet zlikwidować odliczenie składki zdrowotnej od PIT przez osoby na jednoosobowej działalności gospodarczej. Ponadto składka zdrowotna miałaby być proporcjonalna do dochodów, a nie ryczałtowa jak dziś. To jest akurat logiczne, mając na uwadze brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od PIT. Gdyby pozostała ona ryczałtowa to zmiany uderzyłyby przede wszystkim w osoby najmniej zarabiające na JDG.

Zmiany w składce zdrowotnej były postulowane w wielu kręgach. To właśnie ze składki zdrowotnej finansowana jest ochrona zdrowia, która w Polsce jest chronicznie niedofinansowana. Rzadko się o tym mówi, ale jeśli chcemy mieć lepiej dofinansowaną ochronę zdrowia, to składki zdrowotne muszą ulec podwyższeniu.  W tym przypadku będzie ona proporcjonalna do dochodów.

Co ciekawe w projekcie Nowego Ładu zawarto także kwestie równości płac. W firmach zatrudniających powyżej 250 osób pracownik będzie mógł zażądać, aby w ciągu miesiąca pracodawca uzasadnił, z czego wynikają aktualne zarobki pracownika. Ponadto pracownik może zażądać informacji o zarobkach pracowników płci przeciwnej wykonujących tę samą pracę.

Zmiany, o których donosi DGP mają zostać ogłoszone w maju.

Filip Lamański

Nowy Ład a zdrowie. Większe nakłady i wyższe wynagrodzenia medyków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker