Polska

Eksport Polski bije kolejne rekordy

Eksport Polski bije kolejne rekordy. W okresie styczeń-marzec, saldo obrotów bieżących było dodatnie i wyniosło 10,9 mld zł.

Eksport Polski bije kolejne rekordy

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa nie przeszkadza polskim eksporterom w biciu kolejnych rekordów, a wręcz przeciwnie – pomaga. Dane wskazują jednak, że ta nadwyżka będzie powoli topnieć.

Saldo bilansu płatniczego pozostaje na solidnym plusie (w marcu 938 mln EUR). Saldo handlowe +589 mln EUR. Stopniowo, wraz z powrotem gospodarki na przedpandemiczne tory, nadwyżka handlowa będzie się obniżać. Ostatnie dane pokazują, że ten proces już się powoli zaczyna – komentują na swoim Twitterze analitycy Pekao.

Zobacz także: LG buduje pod Wrocławiem największą na świecie fabrykę baterii

Źródło wykresu: https://twitter.com/Pekao_Analizy/status/1393178089736359938

Obroty towarowe handlu zagranicznego w styczniu – marcu br. wyniosły w cenach bieżących 298,8 mld PLN w eksporcie oraz 287,9 mld PLN w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 10,9 mld PLN, w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniosło 4,3 mld PLN. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 14,6%, a import o 12,3% – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Zobacz także: Eksport wyrażony w euro wyniósł 66,3 mld EUR, a import 63,9 mld EUR

Eksport wyrażony w euro wyniósł 66,3 mld EUR, a import 63,9 mld EUR (wzrósł odpowiednio w eksporcie o 8,3%, a w imporcie o 6,1%). Tak dobry wynik to przede wszystkim zasługa struktury naszej gospodarki, w której silną rolę pełni produkcja dóbr trwałych takich jak AGD, RTV czy meble. Nie bez znaczenia był także nasz eksport baterii do samochodów elektrycznych. Gdy w lutym zeszłego roku, Chiny zaczęły się zamykać, a łańcuchy dostaw zostały przerwane, to niemieccy producenci samochodów musieli znaleźć innych dostawców komponentów. Dzięki dobrej lokalizacji i fabryce LG (która dzięki rozbudowie, ma stać się w ciągu kilku miesięcy największą fabryką baterii na świecietóra dzięki rozbudowie, ma stać się w ciągu kilku miesięcy największą fabryką baterii na świecie), udało nam się zdobyć pozycję lidera, wśród dostawców baterii do Niemiec.

Jeżeli chodzi o kierunki eksportu, to kluczową rolę grają tutaj Niemcy. Są oni czołowym partnerem naszego kraju. W okresie styczeń-marzec, eksportowaliśmy do nich towary o wartości 86,5 mld zł. Na drugim miejscu znalazła się Francja z wynikiem 18,2 mld zł. Również jeżeli chodzi o import, to prym wiodą nasi sąsiedzi zza Odry. W tym samym okresie importowaliśmy od nich towary o wartości 62,4 mld zł. Na dalszych pozycjach znalazły się Chiny (42,3 md zł) i Włochy (14,8 mld zł).

Zobacz także: Dlaczego Polska radzi sobie w kryzysie tak dobrze?

Źródło grafiki: https://twitter.com/GUS_STAT/status/1394201371092656128

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker