Polska

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w UE i prawie najniższe na świecie!

Po raz trzeci z rzędu spada liczba bezrobotnych w Polsce – wynika z danych Eurostatu. Obecnie bezrobocie w Polsce jest najniższe wśród wszystkich państw UE.

Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce wyniosło w kwietniu tego roku 3,1%. Trzyma się ono na tym poziomie od stycznia tego roku, kiedy Polska wyprzedziła Czechy i stała się liderem pod względem bezrobocia wśród wszystkich państw UE. Od tamtego czasu jesteśmy na drugim miejscu na świecie pod tym względem wśród gospodarek rozwiniętych. Mniejszą stopę bezrobocia posiada obecnie jedynie Japonia. W ciągu ostatnich 5 lat najniższym bezrobociem wśród państw OECD legitymowały się na przemian Japonia i Czechy. Od początku pandemii jesteśmy najbliżej tego tytułu w historii. To niezwykłe, szczególnie biorąc pod uwagę, że jeszcze w momencie wstępowania do UE, mieliśmy najwyższe bezrobocie wśród wszystkich członków Unii, a w szczytowym momencie sięgało ono 20%.

 

Zobacz także: Polska z najniższym bezrobociem BAEL w Unii Europejskiej

Najbliższe miesiące mogą przynieść spadek bezrobocia w Polsce. Związane jest to ze znoszeniem obostrzeń i poprawieniem się koniunktury w kraju. Mimo wiosennej fali, od 3 miesięcy liczba bezrobotnych spada. Jeszcze w lutym było ich 540 tys., a według kwietniowych danych to już 524 tys. To bardzo dobry wynik. Dla porównania w Czechach, bezrobocie od kilku miesięcy rośnie. Tak dobre wyniki polskiej gospodarki to zasługa wielu czynników. Po pierwsze to stosunkowo niskie zatrudnienie w usługach, a w szczególności w gastronomii i hotelarstwie. Turystyka w Polsce należy do najsłabszych w UE, a na hotele i jedzenie na mieście wydajemy najmniej w całej Unii (jeżeli chodzi o proc. wydatków gospodarstwa domowego). Po drugie, Polska struktura gospodarki okazała się wyjątkowo szczęśliwa w czasach pandemii. Należymy do czołowych producentów dóbr trwałych takich jak AGD, RTV czy meble na świecie. Są to dobra, na które w czasie pandemii urósł popyt. Dzięki temu, bezrobocie u nas utrzymuje się na tak niskim poziomie.

Bezrobocie w Polsce może być najniższe na świecie

Wiele wskazuje na to, że w ciągu najniższych miesięcy może ono jeszcze bardziej spaść. Już teraz wielu właścicieli punktów gastronomicznych żali się na brak rąk do pracy. Odłożony w czasie pandemii popyt może napędzić naszą gospodarkę, a bezrobocie spaść poniżej 3% i osiągnąć najniższy poziom w historii. Możemy też zawalczyć o miano gospodarki rozwiniętej z najmniejszych bezrobociem na świecie. Japonia zmagała się w maju z silną falą koronawirusa, co może wpłynąć na stopę bezrobocia w najbliższych miesiącach.

Jest jednak druga strona medalu. Tak dobre wyniki zawdzięczamy też większemu zatrudnieniu w rolnictwie. Wiele młodych osób wróciło w czasie nauki zdalnej do swojego rodzinnego domu i pomaga rodzicom przy pracy na roli. Jednocześnie bezrobocie wśród młodych (<25 lat) wynosi w Polsce aż 12,6%. Dla porównania w Czachach wynosi to 8,3% a w Japonii 4,3%.

Bezrobocie BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) powstaje na podstawie badań ankietowych, a nie danych z Urzędów Pracy. Dzięki temu wskazuje ono realną stopę bezrobocia lepiej niż oficjalne dane GUS, które jako niepracujących mogą zaliczać osoby zatrudnione na czarno. Aby osoba została uznana za bezrobotną według BAEL, musi być w wieku 15-74 lata, nie pracować w okresie badanego tygodnia, aktywnie poszukiwać pracy (konkretne działania w okresie 4 tygodni przed badaniem, wliczając w to tydzień badania), być gotowa do podjęcia pracy w ciągu dwóch tygodni po przeprowadzeniu badania. Do bezrobotnych zalicza się także osoby, które znalazły pracę, czekają na jej rozpoczęcie (do 3 miesięcy) i jednocześnie deklarowały chęć jej podjęcia.

Radosław Ditrich

Dlaczego Polska radzi sobie w kryzysie tak dobrze?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker