Polska

Bank Światowy podwyższa prognozy wzrostu PKB Polski

Kolejna międzynarodowa instytucja podwyższa prognozy wzrostu PKB Polski w 2021 roku. W tym roku podwyżki ma za sobą już większość banków w Polsce.

Bank Światowy podwyższa prognozy wzrostu PKB Polski

Jak szacuje Bank Światowy, PKB Polski ma urosnąć w 2021 o 3,8%. Jeszcze niedawno bank prognozował 3,5% wzrostu, co oznacza podwyższenie prognozy o 0,3 pp. Również przewidywania Banku Światowego wzrostu PKB w 2022 uległy poprawie. Jeszcze w poprzedniej prognozie zakładano 4,3%, a obecne szacunki mówią już o 4,5%. Oznacza to, że do końca 2022 PKB będzie na poziomie o 5% wyższym niż przed pandemią. Na minus zmieniły się za to szacunki wzrostu PKB w 2023 roku. Analitycy przewidują, że wzrośnie ono o 3,9%. To o 0,3 pp. mniej od poprzednich szacunków, które mówiły o wzroście na poziomie 4,2%.

Nie tylko w Banku Światowym zaczęli widzieć przyszłość w bardziej optymistycznych barwach. Jak zauważył główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, wzrosty prognoz dotyczą praktycznie wszystkich analityków. Porównał on na wykresie prognozy 12 zespołów ekonomistów. Jeszce w grudniu 2020, jedynie 4 z nich mówiły o wzroście przekraczającym 4,5%. Dziś już 10 z tych zespołów prognozuje, że PKB będzie rozwijać się szybciej, a pozostałe dwa mają prognozy nieco poniżej tego poziomu (Millenium 4,4% i Citi 4,2%).

Zobacz także: Gospodarka Chin – prognozy ekonomistów zapowiadają wzrost o 5,5%

Godna pochwały może być grudniowa prognoza PKO, która wtedy była hurraoptymistyczna, a obecnie jest na poziomie mediany wszystkich prognoz. Nie jest to jednak duże zaskoczenie, ponieważ to właśnie ten zespół najlepiej przewidział wskaźniki makroekonomiczne w zeszłym roku. Największą korektę wprowadzili ekonomiści z mBanku, którzy podwyższyli ją blisko dwukrotnie – z 3% do 5,7%.

Podwyższenie prognoz wynika z kilku czynników. Po pierwsze to tempo szczepień, które jeszcze pół roku temu uznawano za bardzo optymistyczny scenariusz. Drugim czynnikiem jest silny wzrost inwestycji w pierwszym kwartale. Ostatnim jest Nowy Ład, które ze względu na presję popytową ma przyczynić się do zwiększenia PKB naszego kraju.

Nowy Ład: ekonomiści podnoszą prognozy wzrostu PKB Polski

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker