Uncategorized

Gospodarka Chin – prognozy ekonomistów zapowiadają wzrost o 5,5%

Gospodarka Chin ma gorzej radzić sobie w tym roku, a prognozy analityków są mniej optymistyczne niż w poprzednich latach. W zeszłym roku gospodarka wzrosła o 8,1%. Według przedstawicieli rządu  tegoroczną potencjalną stopę wzrostu gospodarczego oszacowano na 5-6%.

Czy Chiny będą rosnąć przez kolejny rok?

Analitycy są zdania, że gospodarkę Chin czeka spowolnienie tempa spowodowane m.in. problemami na rynku nieruchomości. Według doradcy rządu w 2022 roku Pekin odnotuje wzrost o 5,5%.

Zobacz także: Chiny: budownictwo się załamuje. Ciemne chmury nad gospodarką Chin

Obecnie Chiny borykają się z wieloma problemami gospodarczymi. O ile kryzys energetyczny to wspólny mianownik większości wysoko rozwiniętych gospodarek, o tyle kryzys na rynku nieruchomości może powodować poważne reperkusje w najbliższych miesiącach. Odnotowany spadek w branży mieszkaniowej oraz regulacje rządu mogą zaszkodzić inwestycjom. Ponadto starania Chin dotyczące ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu Omikron mogą wpłynąć negatywnie na konsumpcję w krótkim i średnim okresie.

Zobacz także: Chiny odnotowały najniższy przyrost naturalny od czterech dekad

Gospodarka Chin – prognozy na najbliższy rok

Premier ChRL Li Keqiang powiedział, że w 2022 roku Chiny planują stymulować efektywny popyt oraz ustabilizować oczekiwania rynku. Co więcej, rząd zadecydował o przyśpieszeniu emisji obligacji samorządowych napędzających inwestycje.

Zobacz także: Chiny i inne azjatyckie tygrysy deklasują USA pod kątem robotyki

Zdaniem Chińczyków niebagatelne znaczne dla rozwoju sytuacji w Azji mają posunięcia USA. Zhu Guangyao, były wiceminister finansów powiedział, że Stany Zjednoczone stanowczo muszą wzmocnić koordynację polityki z gospodarkami wschodzącymi. Dodał, również, że:

Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone mogą zmienić pogląd, że „dolar jest naszą walutą, ale twoim problemem” i naprawdę wzmocnić koordynację polityki z innymi krajami, zwłaszcza krajami rozwijającymi się i krajami rynków wschodzących.

Zdaniem chińskich ekonomistów kluczowe dla najbliższych miesięcy mogą wydawać się działania Fed. Rynki oczekują, że Fed zaostrzy swoją politykę, co wywoła odpływ kapitału z krajów rozwijających się. Jednak wpływ na chińską gospodarkę ma być ograniczany poprzez kontrolę przepływów kapitałowych i zarządzany kurs juana.

Polecane artykuły

Back to top button