Uncategorized

Gospodarka Chin – prognozy ekonomistów zapowiadają wzrost o 5,5%

Gospodarka Chin ma gorzej radzić sobie w tym roku, a prognozy analityków są mniej optymistyczne niż w poprzednich latach. W zeszłym roku gospodarka wzrosła o 8,1%. Według przedstawicieli rządu  tegoroczną potencjalną stopę wzrostu gospodarczego oszacowano na 5-6%.

Czy Chiny będą rosnąć przez kolejny rok?

Analitycy są zdania, że gospodarkę Chin czeka spowolnienie tempa spowodowane m.in. problemami na rynku nieruchomości. Według doradcy rządu w 2022 roku Pekin odnotuje wzrost o 5,5%.

Zobacz także: Chiny: budownictwo się załamuje. Ciemne chmury nad gospodarką Chin

Obecnie Chiny borykają się z wieloma problemami gospodarczymi. O ile kryzys energetyczny to wspólny mianownik większości wysoko rozwiniętych gospodarek, o tyle kryzys na rynku nieruchomości może powodować poważne reperkusje w najbliższych miesiącach. Odnotowany spadek w branży mieszkaniowej oraz regulacje rządu mogą zaszkodzić inwestycjom. Ponadto starania Chin dotyczące ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu Omikron mogą wpłynąć negatywnie na konsumpcję w krótkim i średnim okresie.

Zobacz także: Chiny odnotowały najniższy przyrost naturalny od czterech dekad

Gospodarka Chin – prognozy na najbliższy rok

Premier ChRL Li Keqiang powiedział, że w 2022 roku Chiny planują stymulować efektywny popyt oraz ustabilizować oczekiwania rynku. Co więcej, rząd zadecydował o przyśpieszeniu emisji obligacji samorządowych napędzających inwestycje.

Zobacz także: Chiny i inne azjatyckie tygrysy deklasują USA pod kątem robotyki

Zdaniem Chińczyków niebagatelne znaczne dla rozwoju sytuacji w Azji mają posunięcia USA. Zhu Guangyao, były wiceminister finansów powiedział, że Stany Zjednoczone stanowczo muszą wzmocnić koordynację polityki z gospodarkami wschodzącymi. Dodał, również, że:

Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone mogą zmienić pogląd, że „dolar jest naszą walutą, ale twoim problemem” i naprawdę wzmocnić koordynację polityki z innymi krajami, zwłaszcza krajami rozwijającymi się i krajami rynków wschodzących.

Zdaniem chińskich ekonomistów kluczowe dla najbliższych miesięcy mogą wydawać się działania Fed. Rynki oczekują, że Fed zaostrzy swoją politykę, co wywoła odpływ kapitału z krajów rozwijających się. Jednak wpływ na chińską gospodarkę ma być ograniczany poprzez kontrolę przepływów kapitałowych i zarządzany kurs juana.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker