Europa

Podgrzewacze tytoniu – smakowe wkłady mogą zostać zakazane w UE

Unia Europejska chce ograniczyć sprzedaż podgrzewaczy tytoniu. Planowane prace nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży smakowych wkładów mogą przyczynić się zwiększenia szarej strefy w Polsce i pozostałych krajach wspólnoty. Podgrzewacze tytoniu od lat sukcesywnie podbijają rodzimy rynek, jednak działania ze strony UE mogą zmusić użytkowników do szukania substytutów. 

Podgrzewacze tytoniu – zakaz smakowych wkładów

Według danych w Polsce z podgrzewaczy tytoniu korzysta ok. 1 mln osób, z czego ponad 60% kupuje wkłady smakowe, głównie mentolowe. Podgrzewacze tytoniu uzupełniły lukę na rynku, która pojawiła się po zakazaniu papierosów mentolowych. Szacuje się, że alternatywne rozwiązanie dla palaczy w formie podgrzewaczy stanowi ok. 6-7% całego rodzimego rynku tytoniowego. Z badań giganta tytoniowego Philip Morris Polska wynika, że klientami IQOS i HEETS są przede wszystkim nałogowi palacze, który zrezygnowali z klasycznych papierosów na rzecz podgrzewaczy.

UE chce zakazać sprzedaży wkładów smakowych. W przypadku wcześniejszych rozporządzeń dotyczących tytoniu smakowego okres przejściowy od momentu uchwalenia ustawy do wprowadzenia prawa w życie trwał cztery lata. W przypadku podgrzewaczy tytoniu okres ten ma zostać znacznie skrócony i trwać dwa miesiące.

Zobacz także: Demokraci chcą sfinansować reformy podwyżką akcyzy na papierosy

Krótki okres przejściowy a poszerzenie szarej strefy

Według RP.pl zakaz dotyczący smakowych wkładów może zostać podjęty na podstawie unijnej dyrektywy unijnej z 2014 roku. Na jej podstawie organy UE mogą zakazać sprzedaż produktów zawierających tytoń, jeśli ich udział w rynku przekroczy 2,5%.

Problemem dla gospodarki może być bardzo krótki czas dostosowania się do nowych przepisów. W ciagu planowanych dwóch miesięcy właściciele sklepów i hurtowni nie zdążą pozbyć się zapasów. Co więcej, oczekuje się, że wobec zakazu wzrośnie przemyt z Białorusi, a tym samym szara strefa ulegnie pogłębieniu.

Zobacz także: Co dalej z ruchem kolejowym między Polską a Białorusią?

Wiele z przeprowadzonych badań wskazuje, że podgrzewacze są mniej szkodliwe dla zdrowia niż klasyczne papierosy. Jednak wkłady wciąż zawierają tytoń, a więc mogą zostać prawnie zakazane na terenie Unii Europejskiej. Co więcej, według raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares z października 2021 roku tytoniowa szara strefa w Polsce była rekordowo niska, kurcząc się regularnie od 2015 roku. W 2015 roku w Polsce udział nielegalnych papierosów w rynku wynosił 18,3%, natomiast w II kwartale 2021 roku było to już zaledwie 5,5%. Instytut IPAG szacuje, że każdy procent odzyskany z szarej strefy zapewnia wpływ 250 mln zł rocznie do budżetu. Wprowadzanie ograniczeń dotyczących sprzedaży smakowych wkładów mogą przyczynić się do wzrostu wolumenu nielegalnych transakcji, głównie ze Wschodu.

Zobacz także: Coraz mniej ludzi pali papierosy – to zasługa polityków i statystyków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker