Uncategorized

Ban na Twittera w Nigerii kosztował gospodarkę nawet 26,1 mld dolarów

Ban na Twittera w Nigerii kosztowało nigeryjską gospodarkę 26,1 mld dolarów. Tak wynika z danych Lagos Chamber of Commerce and Industry (LCCI). Ostatecznie po 7 miesiącach trwania Nigeria zdjęła zakaz nałożony na amerykańską korporację.

Nałożenie sankcji na Twittera w Nigerii było skutkiem usunięcia przez platformę tweeta nigeryjskiego prezydenta Muhammada Buhariego. W swoim poście na Twitterze prezydent groził karą regionalnym separatystom obwinianym o ataki na budynki rządowe.

Minister w uzasadnieniu rządowej decyzji powołał się na „uporczywe wykorzystywanie przez platformę swojej pozycji”. Następnie rząd nakazał dostawcom usług mobilnych zablokować dostęp do strony. W efekcie dostęp do platformy straciło miliony nigeryjskich użytkowników.

Zobacz także: Pola naftowe w Nigerii. O przejęcie udziałów stara się pięć korporacji

Sam ban na Twittera w Nigerii nie był jednak permanentny i po siedmiu miesiącach został zdjęty. Usunięcie zakazu zostało wstępnie potwierdzone w oświadczeniu Kashifu Inuwa Abdullahi, dyrektora generalnego National Information Technology Development Agency, który powiedział, że firma „zgodziła się pracować z rządem federalnym Nigerii i szerszym przemysłem w celu opracowania kodeksu postępowania zgodnego z najlepszymi praktykami światowymi, stosowanymi w prawie wszystkich krajach rozwiniętych”.

Nigeria finalnie zniosła zakaz nałożony na amerykańską korporację po tym jak firma zgodziła się ustanowić biuro w kraju i spełnić warunki przedstawione przez rząd. Z danych Nigeryjskiej Komisji Łączności wynika, że w listopadzie 2021 roku dostęp do platformy mogło mieć ponad 140 mln Nigeryjczyków.

Zobacz także: Kolej w Afryce: Nowa trasa między Tanzanią a Burundi napotkała problem

Zniesienie zakazu może nie być jednak końcem perypetii. Organizacje pozarządowe, w tym adwokacka SERAP, domagają się odszkodowań wynikających z bezprawnego wyłączenia Twitter. Dlatego zamierzają one wejść na drogę sądową, gdzie chcą także uzyskać odpowiednie gwarancje, że więcej się to nie powtórzy.

Niemniej jednak w czasie trwania zakazu, nigeryjska gospodarka poniosła miliardowe straty.

W kategoriach biznesowych, koszt siedmiomiesięcznego wyłączenia Twittera w Nigerii szacowany jest na 26,1 miliarda dolarów – powiedziała Chinyere Almona, dyrektor generalna LCCI.

W wyniku zakazu lokalne firmy straciły zarówno na przychodach online, jak i na potencjalnym dotarciu do masowego klienta, powiedziała Chinyere Almona w oświadczeniu dla News Agency of Nigeria.

Ban na Twittera w Nigerii kosztował gospodarkę równowartość 6% PKB kraju

Zbanowanie Twittera w Nigerii przyniosło 26,1 mld dolarów strat. W wartościach względnych jest to 6% PKB kraju, który w 2020 roku wynosił 432 mld dolarów. Liczby, które przedstawiło Lagos Chamber of Commerce and Industry są jednak wyjątkowo wysokie i należy je poddać pewnym wątpliwościom. Z danych NetBlocks, które szacuje koszty globalnych wyłączeń Internetu, wynika z kolei, że każda godzina wyłączenia w Nigerii Twittera kosztowała gospodarkę 251 tys. dolarów. To by oznaczało, że na przestrzeni siedmiu miesięcy straty wyniosły około 1,3 mld dolarów. To kilkunastokrotnie mniej niż wynika ze statystyk przytoczonych przez LCCI.

Niemniej jednak różnica może wynikać z samej metody liczenia. NetBlock mógł uwzględniać wyłącznie „namacalne” finansowe straty. Z kolei LCCI mogło ująć zablokowanie Twittera szerzej, m.in. w kategoriach wizerunkowych.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker