Uncategorized

Pola naftowe w Nigerii. O przejęcie udziałów stara się pięć korporacji

Pola naftowe w Nigerii przez dekady były kontrolowane przez korporację Shell. Obecnie jednak gigant naftowy wycofuje się z niektórych pól. Istnieje zatem spora szansa, że udziały przejmą lokalne przedsiębiorstwa.

Shell rezygnuje z nigeryjskich pól naftowych

Shell rezygnuje z eksploracji lądowych pól naftowych Royal Dutch Shell w Nigerii. Korporacja była obecna na nich od lat 30. XX wieku, aktualnie jednak rozważa sprzedaż swoich udziałów. W ramach globalnego dążenia do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla gigant paliwowy wycofuje się z okolic Delty Nigru. Firma ma udziały w 19 punktach wydobycia nigeryjskim joint venture naftowo-gazowym (SPDC). Szacuje się, że warte są ok. 3 mld dolarów.

Shell od lat zmaga się z niedogodnościami związanymi z wydobyciem w Nigerii. Problemami są przede wszystkim wycieki w Delcie Nigru spowodowane kradzieżami rurociągów. Przez lata prowadziło to do kosztownych napraw i głośnych procesów sądowych. O przejęcie udziałów stara się pięć nigeryjskich przedsiębiorstw (Seplat Energy, Sahara Group, Famfa Oil, Troilus Investments Limited i Nigeria Delta Exploration and Production). Według doniesień prasowych, żadne zagraniczne przedsiębiorstwo nie będzie brało udziału w negocjacjach.

Zobacz także: Aktywiści i plemiona afrykańskie wygrywają z koncernem Shell

Pola naftowe w Nigerii – finansowanie

Jednak przejęcie udziałów przez nigeryjskie firmy może zakończyć się niepowodzeniem z uwagi na niewystarczające fundusze. Międzynarodowe banki i inwestorzy nieufnie podchodzą do aktywów naftowych i gazowych w Nigerii z uwagi na powszechną korupcję. Problemy z finansowaniem dotyczą również kwestii środowiskowych. Zagraniczne podmioty nie chcą być kojarzone z degradacją środowiska naturalnego w Afryce. Nieco inne podejście mają natomiast banki afrykańskie i azjatyckie. Niektóre z nich wciąż są skłonne finansować przedsięwzięcia energetyczne w regionie.

Zobacz także: Obecność Polski w Afryce jest zbyt mała! A to kontynent z potężnym potencjałem

Nabywca udziałów będzie musiał wskazać, że jest w stanie poradzić sobie z uszkodzeniami infrastruktury. Poprzez uszkodzenia rur i sabotowanie korporacji Shell, Delta Nigru była w ostatnich latach nieustannie narażona na katastrofę ekologiczną. Oferty będą przyjmowane do końca stycznia.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker