Energetyka

Czy Unia Europejska odpowiada za zmiany klimatu?

Europejskie państwa od jakiegoś czasu wprowadzają programy mające na celu zatrzymać ocieplanie się klimatu. Jednak czy Unia Europejska odpowiada za zmiany klimatu? 

Jak podaje najnowszy tygodnik Polskiego Instytut Ekonomicznego:

„Jednak ani w wartościach skumulowanych, ani jednorocznych to nie UE jest największym emiterem [CO2]. W 2018 r. za największą, jedną trzecią część emisji odpowiadają Chiny, USA – za 15 proc. i UE-28 – za 8 proc.”

Klimat zmienia się nieodwracalnie

Kilka dni temu został opublikowany raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC), który jasno stwierdził, że nie unikniemy już ocieplenia klimatu o 1,5°C. Będą fale upałów, pożary, susze i huragany. Jednak dalej jest nadzieja, że uda się zapobiec najgorszym skutkom globalnego ocieplenia. Jak wskazuje raport IPCC, dalej mamy szansę wpłynąć na to, że globalnie klimat nie ociepli się o 2°C. Dalej możemy zatrzymać globalne ocieplanie się klimatu.

Zobacz także: Zmiany klimatu: nad Grenlandią padał deszcz

Unia Europejska już od jakiegoś czasu zdaje sobie sprawę, jak wielkie będą starty spowodowane globalnym ociepleniem i podejmuje kroki mające ochronić nasz klimat. Komisja Europejska już teraz wdraża Europejski Zielony Ład. Celem tej inicjatywy jest osiągnięcie przez Europę zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Program zakłada również oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu już teraz zaplanowane zostały drastyczne podwyżki cen paliw i węgla. 

Czy Unia Europejska odpowiada za zmiany klimatu?

Jak podałem na początku artykułu, USA emituje prawie dwa razy więcej dwutlenku węgla niż cała UE, a Chiny prawie cztery razy więcej. Z drugiej strony, jeśli popatrzymy na emisję dwutlenku węgla na mieszkańca, sytuacja nie jest już tak korzystna dla Europy. Jak podają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

„W przeliczeniu na mieszkańca, w Chinach wysokość emisji to ok. 7,4 ton rocznie. Jest 30 krajów, w tym Polska (8,2 ton), które mają wyższy wynik”.

Do tego to właśnie Europa jest odpowiedzialna za to, że dwutlenku węgla jest w atmosferze tak dużo. Jak można przeczytać w tygodniku PIE, od 1751 do 2019 roku, to właśnie USA i Europa wyemitowały najwięcej CO2. Stany Zjednoczone odpowiadają za 25% łącznej światowej emisji dwutlenku węgla, z kolei Europa (bez Rosji) za aż 22%. Chiny były odpowiedzialne za łącznie 13% globalnej emisji CO2. 

Autorzy analizy informują, że:

„W ostatnim półwieczu udział w światowych emisjach zwiększają kraje Ameryki Południowej, Afryki i Azji”.

Warto zaznaczyć, że Unia Europejska pośrednio się do tego procesu przyczyniła. Chiny nie produkowały ani nie zanieczyszczałyby tak bardzo, gdyby nie ich relacje handlowe z Europą. Obecnie to właśnie Chiny są największym partnerem gospodarczym Unii Europejskiej. UE importując dobra z Chin, przyczynia się do tamtejszej emisji CO2. 

Zobacz także: Nadchodzi drastyczna podwyżka cen paliw i węgla

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker