Uncategorized

Produkcja opium – główne źródło przychodów Talibów

Według danych Banku Światowego Talibowie w samym 2020 roku odnotowali 1,6 miliardów dolarów przychodu. Pieniądze te pochodziły głównie z działalności przestępczej. Produkcja opium i heroiny jest ważna dla gospodarki Afganistanu. Talibowie są największymi producentami opium na świecie. Jak wynika z danych United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), afgańskie opium stanowi ponad 80% światowej podaży.

Produkcja opium jest ważna dla gospodarki Afganistanu

Według szacunków UNODC w 2018 roku produkcja opium odpowiadała za tworzenie 11% PKB tego biednego kraju. Do tego, jak informuje BBC News, farmy zajmujące się uprawą maku zatrudniają wielu ludzi. Z raportu Afghanistan Opium Survey 2020 wynika, że na plantacjach uprawiających opium pracuje prawie 120 tysięcy obywateli Afganistanu. Według danych Departamentu Stanu USA w 2000 roku na 64 000 hektarów afgańskiej ziemi był uprawiany mak, obecnie w samej prowincji Helmand na uprawę opium poświęca się 115 997 hektarów ziemi.  

Produkcja Opium

Źródło: BBC News

Jak wynika z przytoczonych danych, produkcja opium pełni bardzo ważną funkcję w gospodarce Afganistanu. Jak zaznacza BBC News, ten fakt przyczynia się do tego, że wielu polityków wątpi w słowa Talibów mówiących, że wprowadzą oni zakaz uprawiania opium. Mimo tego, że kiedyś afgańscy Mudżahedini taki zakaz wprowadzili. W 2001 roku, czyli w tym samym roku, w który miała miejsce amerykańska interwencja w Afganistanie, Talibowie wprowadzili zakaz uprawy maku na terenie całego kraj. Prawo to było surowo egzekwowane. Jak wynika z danych UNODCu w roku wprowadzenia zakazu produkcja opium w Afganistanie spadła kilkunastokrotnie. Niestety w momencie, w którym Amerykanie zdobyli kraj, Talibowie wrócili do produkcji opium. 

Rzecznik obecnej władzy Zabihullah Mujahid zapewnia, że

„Kiedy my byliśmy u władzy, w Afganistanie nie było żadnej produkcji narkotyków”.

Przekonuje on również, że niedługo produkcja opisywanego narkotyku znowu zniknie z Afganistanu:

„Ponownie zmniejszymy uprawę opium do zera”. 

Talibowie, zakazując uprawy maku, nie tylko zaszkodziliby gospodarce Afganistanu, ale również pogorszyliby swoją sytuację finansową. Obecnie, według  Departamentu Stanu USA, od rolników zajmujących się wytwarzaniem opium pobierany jest 10% podatek od upraw. Do tego podatki są pobierane od specjalnych laboratoriów przerabiających opium na heroinę i inne substancje odurzające. Przychody Talibów z handlu narkotykami mogą wynosić nawet 400 milionów dolarów. Z raportu specjalnego Inspektora Generalnego ds. Odbudowy Afganistanu (Sigar) wynika, że produkcja i przetwarzanie opium może odpowiadać nawet za 60% przychodów afgańskich Mudżahedinów. 

Jak podaje BBC News, delegalizacja uprawy maku na terenie Afganistanu byłaby szczególnie korzystna dla mieszkańców Europy. 95% nielegalnie kupowanych opiatów na terenie Europy pochodzi z Afganistanu. Co warte zaznaczenia heroina i inne opiaty sprzedawane na terenie Stanów Zjednoczonych pochodzą z Meksyku, a nie z Afganistanu.   

Zobacz także: Talibowie nie obawiają się sankcji. W samym 2020 roku odnotowali 1,6 miliarda przychodów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker