Bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie utrzymują wysoki wzrost
Z raportu MFW wynika, że mimo negatywnych reperkusji gospodarczych w wyniku pandemii bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie utrzymują swój pięcioletni trend wysokiego wzrostu. W inwestycjach zagranicznych na czele są Stany Zjednoczone, Holandia oraz Luksemburg.
W których krajach bezpośrednie inwestycje zagraniczne są największe?
Negatywne skutki pandemii w gospodarkach światowych nie spowodowały spadku w inwestycjach zagranicznych Zgodnie z danymi MFW przychodzące bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) na świecie wzrosły w czasie pandemii o 2,2 bln dolarów. Daje to roczny wzrost na poziomie 6 procent. Takie wyniki są zgodne ze średnim rocznym wzrostem w ciągu ostatnich pięciu lat. Kraje będące największymi odbiorcami BIZ to USA, Holandia, Luksemburg, Chiny, Wielka Brytania, Hongkong SAR, Singapur, Szwajcaria, Irlandia oraz Niemcy.
Źródło: MFW
Zobacz także: Umowa handlowa UE w rok przyniosła wzrost polskiego eksportu do Japonii
Od 2019 roku liderem w napływających BIZ są Stany Zjednoczone (wcześniej była to Holandia). Czynnikiem warunkującym przewodniczenie USA w tym rankingu jest zwiększony napływ inwestycji z Japonii, Niemiec oraz Holandii. Przychodzące BIZ w Stanach Zjednoczonych w okresie 2019-2020 wzrosły o 187,2 mld USD.
Zobacz także: Mimo pandemii inwestycje zagraniczne w Polsce poszły w górę
Ponadto Stany Zjednoczone oraz Holandia najwięcej inwestują za granicą. W USA bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły z 5,91 bln USD do 6,15 bln USD. W rankingu krajów najwięcej inwestujących są również m.in. Japonia, Szwajcaria oraz Francja.
Źródło: MFW
Gdzie bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły, a gdzie zmalały?
Ogólnie rzecz biorąc największe wzrosty w latach 2019-2020 odnotowano w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W Azji inwestycje przychodzące z zewnątrz napędzane były głównie przez Chiny. W Europie największy wzrost zaliczyły Wielka Brytania (18 proc.) oraz Niemcy (15 proc.). Mimo tak wysokich wzrostów w tych krajach. jak już wspomniano, w Europie pod względem BIZ wciąż króluje Holandia. Wynika to z położenia tego kraju. Bowiem Holandia mieści się w centrum Europy Zachodniej. W związku z powyższym blisko siebie ma jedne z największych rynków zbytu, a więc Niemcy, Francję oraz Wielką Brytanię. Ponadto Niderlandy podobnie jak Luksemburg, mają niezwykle sprzyjającą jurysdykcję podatkową. Wobec tego podatki są tam stosunkowo niskie. Regionem, w którym całkowite bezpośrednie inwestycje zagraniczne spadły jest Afryka. Wynika to przede wszystkim ze spadku wychodzących oraz przychodzących inwestycji zagranicznych w Nigerii.
Zobacz także: Seul – nowa finansowa stolica Azji