Europa

Najbogatsze kraje Europy. W Polsce tylko Warszawa powyżej średniej [RANKING]

Najbogatsze kraje Europy mogą pochwalić się dochodami wielokrotnie wyższymi od tych w Polsce. Jakie państwa znalazły się na szczycie listy w 2023 roku? Gdzie w zestawieniu znajduje się Polska?

Jakie są najbogatsze kraje Europy? Gdzie dochody są najwyższe? Jak na tle Europy wypadają dochody Polaków? Czy mamy się czego wstydzić? Jakie są najbogatsze regiony Polski pod tym względem? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w nowym raporcie GfK. Eksperci firmy postanowili przyjrzeć się dochodom w 42 europejskich krajach. Na tle najbogatszych państw, Polska wypada naprawdę blado. Powyżej unijnej średniej znalazła się jedynie Warszawa.

 • Dzięki corocznym danym firmy GfK możemy sprawdzić, jakie są najbogatsze kraje Europy.
 • W 2023 roku przeciętny Europejczyk miał do dyspozycji 17 688 EUR. Pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych krajów Europy nieprzerwanie od wielu lat dzierży Liechtenstein.
 • Na drugim miejscu znalazła się znana z bogactwa Szwajcaria. Przeciętnie na Szwajcara przypada 49,6 tys. EUR. Trzecie miejsce zajął znany z silnego sektora usług Luksemburg. W tym niewielkim kraju przeciętne dochody wynoszą 40,9 tys. EUR.
 • Na samym końcu znajdziemy Ukrainę, gdzie dochody wynoszą niecałe 2,5 tys. EUR. To zaledwie 14% europejskiej średniej! Oznacza to, że Ukraińcy są 28-krotnie biedniejsi od mieszkańców Liechtensteinu.
 • Dla Polaków ta wartość wyniosła 10 903 EUR. Oznacza to, że Polacy mają do dyspozycji o 38% mniej środków, niż przeciętny Europejczyk. Względem poprzedniego roku awansowaliśmy o jedno miejsce — z 30. na 29. pozycję w rankingu.
 • W rankingu polskich powiatów zwycięzca mógł być tylko jeden — Warszawa. To także jedyny powiat w Polsce, gdzie dochody przekraczają średnią europejską, ponieważ wynoszą one 18 tys. EUR.
 • Drugie miejsce przypadło Sopotowi. Przeciętne dochody każdego z 32 tys. mieszkańców tego bogatego powiatu to 16,8 tys. EUR. Podium zamyka Wrocław, gdzie dochód per capita to 15 tys. EUR.
 • W powiecie Kolneńskim w województwie podlaskim mieszkańcy są 2,7 razy biedniejsi niż w Warszawie. Dochód mieszkańców tego powiatu to zaledwie 6 765 EUR

Najbogatsze kraje Europy — Polski w czołówce nie znajdziemy

Jak co roku, Niemiecka firma GfK podzieliła się nowymi danymi na temat dochodów Europejczyków. Dzięki statystykom możemy porównać dochody Polaków, do tego, ile mają na życie mieszkańcy innych krajów Europy. Omawiane liczby znajdziemy w raporcie „GfK Purchasing Power Europe 2023”.

W 2023 roku przeciętny dochód Europejczyka wyniosła 17 688 EUR. Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że różnice pomiędzy 42 krajami w Europie są znaczne. Są kraje, gdzie dochody te są wielokrotnie wyższe niż średnia. Są także państwa, gdzie dochody nie wynoszą nawet połowy europejskiej średniej. Jakie kraje znajdą się na szczycie, a gdzie jest najgorzej?

Najbogatsze kraje Europy — Polski w czołówce nie znajdziemy

Pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych krajów Europy nieprzerwanie od wielu lat dzierży Liechtenstein. Ten niewielki (bo liczący 40 tys. mieszkańców) kraj, może pochwalić się dochodami blisko 4-krotnie wyższymi od europejskiej średniej. Te bowiem wynoszą w 2023 roku aż 68,8 tys. EUR. Pod tym względem, ten leżący pomiędzy Szwajcarią a Austrią kraj, dystansuje resztę stawki.

Na drugim miejscu znalazła się znana z bogactwa Szwajcaria. Przeciętny dochód Szwajcara wynosi aż 49,6 tys. EUR. Trzecie miejsce zajął znany z silnego sektora usług Luksemburg. W tym niewielkim kraju przeciętne dochody wynoszą 40,9 tys. EUR. O ile pierwsza trójka jest znana ze swojego bogactwa, to wiele osób zaskoczyć może 4. kraj w zestawieniu. Czwartą lokatę zajęła Islandia. Licząca mniej mieszkańców niż Szczecin wyspa może pochwalić się dochodami na poziomie 33,4 tys. EUR rocznie. Kraj ten awansował w tym roku z 5. na 4. pozycję, a same dochody to 2-krotność średniej europejskiej.

Zobacz też: Najbiedniejsze kraje świata 2023 [RANKING]

Na piątym miejscu znalazła się Dania, gdzie dochody wyniosły 32,5 tys. EUR. Oznacza to, że kraj ten awansował o jedną pozycję względem 2022 roku. Najbogatsze kraje Europy to często państwa, które są rajami podatkowymi. Nie inaczej jest w przypadku 6. w zestawieniu Irlandii. Kraj ten jest największym zwycięzcą tegorocznej edycji, ponieważ awansował aż o 4 pozycje. Dochody Irlandczyków wynoszą 26,9 tys. EUR.

Siódmą pozycję z dochodami na poziomie 26,7 tys. EUR okupuje Austria. Rok wcześniej kraj ten znajdował się na 9. miejscu. Za Austrią uplasował się jeden z największych przegranych tego roku — Norwegia. Kraj ten spadł z 4. na 8. miejsce w zestawieniu. Przeciętne dochody Norwega to 26,3 tys. EUR. W pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze dwa kraje. Oba były w przeszłości bardzo popularnymi kierunkami migracji Polaków. 9. najbogatszym krajem Europy są Niemcy (26,3 tys. EUR). Pierwszą dziesiątkę z dochodami na poziomie 26,1 tys. EUR zamyka Wielka Brytania.

Najbogatsze kraje Europy 2023:

 1. Liechtenstein – 68 843 EUR
 2. Szwajcaria 49 592 EUR
 3. Luksemburg 40 931 EUR
 4. Islandia 33 424 EUR
 5. Dania 32 490 EUR
 6. Irlandia 26 882 EUR
 7. Austria 26 671 EUR
 8. Norwegia 26 301 EUR
 9. Niemcy 26 271 EUR
 10. Wielka Brytania 26 081 EUR

Łącznie Europejczycy mieli dochody na poziomie 12,1 bln EUR. To pieniądze, które mogli wydać na żywność, mieszkanie, usługi, koszty energii, prywatne emerytury, ubezpieczenia, wakacje, transport i pozostałą konsumpcję. Względem 2022 roku oznacza to wzrost o 5,8%, więc mniej niż inflacja. Wielkość środków, które poszczególni Europejczycy mogą wydać lub zaoszczędzić, jest bardzo różna. Dla przykładu w Rumunii jest to jedynie 7,7 tys. EUR, czyli 43,7% średniej europejskiej.

Zobacz też: PKB Irlandii jest sztucznie nadmuchane, przez co nie oddaje poziomu jej bogactwa

Z 42 badanych państw, w 16 mieszkańcy mają dochody przekraczające średnią. Oznacza to, że aż w 26 jest ona niższa od przeciętnej. Poniżej średniej znalazła się m.in. Hiszpania (16,5 tys. EUR). Na samym końcu znajdziemy Ukrainę, gdzie dochody wynoszą niecałe 2,5 tys. EUR. To zaledwie 14% europejskiej średniej! Oznacza to, że Ukraińcy są 28-krotnie biedniejsi od mieszkańców Liechtensteinu, więc różnicę można określić mianem przepaści.

Najbogatsze kraje Europy 2023, mapa
GfK Purchasing Power Europe 2023

Tim Weber, ekspert Gfk komentuje tegoroczne dane. Analityk uważa, że tegoroczny wzrost można uznać za naprawdę wysoki, ale nie może w pełni zrekompensować wciąż wysokiej inflacji. Dodatkowo wzrost nie jest równomierny. Gdy Irlandia awansowała o cztery miejsca, sąsiednia Wielka Brytania spadła o trzy miejsca. Liczne zmiany obserwowane są nie tylko pomiędzy krajami, ale także wewnątrz państw. Dla przykładu, w Czechach różnice pomiędzy regionami się zmniejszyły. Z kolei w Polsce oraz Francji, nierówności stały się jeszcze większe, a należy pamiętać, że już w zeszłym roku nie były one w Polsce mały.

Bogactwo w Polsce — gdzie zarabia się najlepiej?

Zestawienie zdominowały kraje z Europy Zachodniej. Jak na ich tle wypada Polska? Niestety nadal nam daleko do średniej europejskiej. Dochód Polaka wyniosi przeciętnie 10 903 EUR. Oznacza to, że Polacy mają do dyspozycji o 38% mniej środków, niż przeciętny Europejczyk. Względem poprzedniego roku awansowaliśmy o jedno miejsce — z 30. na 29. pozycję w rankingu, więc nadal jesteśmy w drugiej części stawki.

W rankingu polskich powiatów zwycięzca mógł być tylko jeden — Warszawa. To także jedyny powiat w Polsce, gdzie dochody przekraczają średnią europejską, ponieważ wynoszą one 18 tys. EUR. Drugie miejsce przypadło Sopotowi. Przeciętne dochody każdego z 32 tys. mieszkańców tego bogatego powiatu to 16,8 tys. EUR. Podium zamyka Wrocław, gdzie dochód per capita to 15 tys. EUR.

Zobacz też: Eurostat: Warszawa bogatsza od Berlina, Helsinek czy Wiednia

Dalsze miejsce zajęły: Katowice (14,7 tys. EUR) oraz Poznań (14,6 tys. EUR). Co ciekawe, powiat krakowski, czyli miasto o najwyższych wynagrodzeniach w Polsce uplasowało się dopiero na 6. pozycji. Przeciętny dochód Krakowiaka wynosi 14,2 tys. EUR, więc o 3300 EUR więcej od średniej.

Zaskakiwać mogą następne cztery miejsca, ponieważ nie znajdziemy tam miast, które kojarzą się z najwyższym bogactwem. Na 7. miejscu z dochodami na poziomie 13,9 tys. EUR znalazła się Bielsko-Biała. Za Bielsko-Białą, z dochodami na tym samym poziomie uplasowały się Gliwice. Za Gliwicami znajdziemy podwarszawskie Piaseczno, gdzie dochody wyniosły 13,8 tys. EUR, więc niemal identyczne co w powiecie warszawskim zachodnim.

Najbogatsze powiaty w Polsce 2023:

 1. Warszawa – 17 980 EUR
 2. Sopot – 16 824 EUR
 3. Wrocław – 14 987 EUR
 4. Katowice 14 720 EUR
 5. Poznań 14 619 EUR
 6. Kraków 14 191 EUR
 7. Bielsko-Biała 13 935 EUR
 8. Gliwice 13 868 EUR
 9. Piaseczno 13 787 EUR
 10. Warszawski Zachodni 13 768 EUR

W porównaniu z ubiegłym rokiem, w tym roku jest tylko jedna zmiana w pierwszej dziesiątce: Tychy spadają o trzy miejsca na 13. pozycję. Do pierwszej dziesiątki awansuje za to warszawski zachodni, więc w praktyce Warszawa wraz z przedmieściami zajmuje trzy miejsca w pierwszej dziesiątce.

Najbiedniejsze powiaty w Polsce

Jakie miejsca znajdziemy po drugiej stronie? W powiecie Kolneńskim w województwie podlaskim mieszkańcy są 2,7 razy biedniejsi niż w Warszawie. Dochód mieszkańców tego powiatu to zaledwie 6 765 EUR. Geograficzne rozmieszczenie bogactwa w Polsce przedstawia poniższa mapa.

Najbogatsze państwa Europy 2023 - Polska
GfK Purchasing Power Poland 2023

Ranking powiatów w Polsce pokazuje również, że nadal istnieje szczególnie duża przepaść między bogatymi a ubogimi regionami. Tylko 83 powiaty mają dochody na osobę wyższą od średniej krajowej. Jednocześnie dochód netto aż w 297 powiatach jest poniżej średniej narodowej. Najbliżej średniej krajowej znalazł się powiat Sokołowski. Mieszkańcy tego powiatu mają do dyspozycji 10 921 euro na osobę, czyli 18 euro więcej niż średnia krajowa.

Najbogatsze kraje świata 2023. Jak na ich tle wypada Polska? [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker