NieruchomościPolska

Za cenę jednego mieszkania w Warszawie można kupić dwa w Tychach

Najwyższe ceny odnotowano jednak w ... Sopocie

Gdzie mieszkania są najdroższe? To zależy od miasta, jednak w Polsce od lat dominuje Warszawa. Nowe zestawienie pokazuje, że najwyższe ceny na rodzimym rynku znajdują się w mieście, które nie należy nawet do grona trzydziestu największych, pod względem liczby ludności. 

Największe polskie miasta – gdzie mieszkania są najdroższe?

W obliczu problemów na rynku nieruchomości co jakiś czas pojawiają się zestawienia, w których polskich miastach ceny mieszkań czy domów są najwyższe. Zazwyczaj dominuje Warszawa, a za nią klasyfikowane są inne miasta, w tym Kraków, Katowice czy Gdańsk (Więcej: W Polsce brakuje 2 mln mieszkań. Wkrótce może być jeszcze gorzej oraz Czy w Warszawie pojawiło się ryzyko bańki na rynku nieruchomości? Według UBS nie).

Serwisy Morizon.pl i Gratka.pl postanowiły się przyjrzeć dysproporcjom w cenach mieszkań, które dotyczą trzydziestu największych polskich miast (na podstawie kryterium liczby ludności). Najwyżej wyceniane są mieszkania na warszawskim rynku wtórnym. W tym przypadku w trzecim kwartale 2022 roku medina stawek ofertowych za metr kwadratowy wynosiła w stolicy 13332 zł/m2. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Kraków, gdzie mediana wyniosła 11689 zł/m2 (a więc o 12,25% mniej niż w Warszawie), a następnie Gdańsk z medianą o 10 zł niższą od krakowskiej (11679 zł/m2).

Zobacz także: Tylko koszty mieszkania i żywności pompują w Polsce inflację do 11%

Co ciekawe, na czwartym miejscu znalazła się Gdynia. Lokalizacja ta cieszy się sporym zainteresowaniem głównie ze względu na nowe inwestycje, które powstają w mieście. Przestaje być traktowana wyłącznie jako tańsza alternatywna dla Gdańska, a za wyborem tej lokalizacji przemawiają m.in. dynamiczny rozwój czy rosnący komfort życia mieszkańców. W przypadku Gdyni analitycy odnotowali medianę wynoszącą 10852 zł/m2, a więc wyższą niż we Wrocławiu (5. miejsce z medianą 10197 zł/m2) czy Poznaniu (6. miejsce z medianą 8976 zł/m2).

Czołową dziesiątkę w klasyfikacji przygotowanej przez serwisy Morizon.pl i Gratka.pl uzupełniają trzy ośrodki z tzw. ściany wschodniej, tj. Rzeszów (8392 zł/m2), Lublin (8293 zł/m2) i Białystok (8283 zł/m2), w których mieszkania są o ok. 38% tańsze niż w stolicy,  a zamyka kolejne portowe miasto – Szczecin, w którym mediana cen mieszkań na rynku wtórnym wyniosła 7983 zł/m2 i była wyraźnie niższa od tych, jakie notują miasta z czołówki listy; mediana w stolicy Pomorza Zachodniego jest o 11% niższa od poznańskiej, o ponad 26% niższa od gdyńskiej i aż o 40% niższa od warszawskiej.

Zobacz także: Colliers: zainteresowanie ze strony najemców na rynku magazynowym nie słabnie

Ogromne różnice w zależności od lokalizacji

Druga dziesiątka zestawienia to mniej popularne miasta. Odnotowano tutaj jednak mniejsze różnice w medianach cen. 11. miejsce należy do Torunia, gdzie mediana cen w III kwartale wynosiła 7399 zł/m2. Drugą dziesiątkę zamykają Tychy z wartością 6329 zł/m2. Tak więc można stwierdzić, że tyska mediana jest o połowę niższa (dokładnie o 52,5%) od warszawskiej. Tym samym statystycznie za cenę jednego 50-metrowego mieszkania w Warszawie, w Tychach można kupić dwa.

Eksperci wskazują, że największe proporcjonalne różnice występują w miastach z trzeciej dziesiątki zestawienia. W zajmującym 21. miejsce Radomiu mediana cen ofertowych wynosi 6212 zł/m2, natomiast w Bytomiu jest niższa aż o 35% i wynosi 4034 zł/m2. Przyrównując Bytom do Szczecina, różnica wynosi blisko połowę (tj. 49,5%). Porównując Bytom do Warszawy, różnica w cenie (medianie) metra kwadratowego szacowana jest średnio na 9300 zł, co oznacza niemal 70%.

Analitycy przyznają, że w zestawieniu zabrakło Sopotu, a to właśnie to miasto przewyższa wszystkie inne w całej Polsce:

Warto nadmienić, że w gronie 30 największych polskich miast nie ma Sopotu. Tymczasem to właśnie w tym nadmorskim kurorcie mediana cen przewyższa wszystkie wyżej wymienione. W trzecim kwartale br. mediana stawek ofertowych w Sopocie wynosiła 17205 zł/m2, co oznacza, że była o 29 proc. wyższa od mediany warszawskiej i przeszło cztery razy (o 326,5%) wyższa od mediany cen w Bytomiu.

Na atrakcyjność Sopotu wpływa oczywiście prestiżowa lokalizacja i miano jednego z najpopularniejszych polskich kurortów nadmorskich. Spore znaczenie ma także dynamicznie rozwijająca się branża turystyczna (Więcej: Mieszkanie prawem czy towarem? [RAPORT OG]).

Mieszkańcy największych polskich miast najczęściej chcą zmienić miejsce zamieszkania

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker