NieruchomościPolska

Za cenę jednego mieszkania w Warszawie można kupić dwa w Tychach

Najwyższe ceny odnotowano jednak w ... Sopocie

Gdzie mieszkania są najdroższe? To zależy od miasta, jednak w Polsce od lat dominuje Warszawa. Nowe zestawienie pokazuje, że najwyższe ceny na rodzimym rynku znajdują się w mieście, które nie należy nawet do grona trzydziestu największych, pod względem liczby ludności. 

Największe polskie miasta – gdzie mieszkania są najdroższe?

W obliczu problemów na rynku nieruchomości co jakiś czas pojawiają się zestawienia, w których polskich miastach ceny mieszkań czy domów są najwyższe. Zazwyczaj dominuje Warszawa, a za nią klasyfikowane są inne miasta, w tym Kraków, Katowice czy Gdańsk (Więcej: W Polsce brakuje 2 mln mieszkań. Wkrótce może być jeszcze gorzej oraz Czy w Warszawie pojawiło się ryzyko bańki na rynku nieruchomości? Według UBS nie).

Serwisy Morizon.pl i Gratka.pl postanowiły się przyjrzeć dysproporcjom w cenach mieszkań, które dotyczą trzydziestu największych polskich miast (na podstawie kryterium liczby ludności). Najwyżej wyceniane są mieszkania na warszawskim rynku wtórnym. W tym przypadku w trzecim kwartale 2022 roku medina stawek ofertowych za metr kwadratowy wynosiła w stolicy 13332 zł/m2. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Kraków, gdzie mediana wyniosła 11689 zł/m2 (a więc o 12,25% mniej niż w Warszawie), a następnie Gdańsk z medianą o 10 zł niższą od krakowskiej (11679 zł/m2).

Zobacz także: Tylko koszty mieszkania i żywności pompują w Polsce inflację do 11%

Co ciekawe, na czwartym miejscu znalazła się Gdynia. Lokalizacja ta cieszy się sporym zainteresowaniem głównie ze względu na nowe inwestycje, które powstają w mieście. Przestaje być traktowana wyłącznie jako tańsza alternatywna dla Gdańska, a za wyborem tej lokalizacji przemawiają m.in. dynamiczny rozwój czy rosnący komfort życia mieszkańców. W przypadku Gdyni analitycy odnotowali medianę wynoszącą 10852 zł/m2, a więc wyższą niż we Wrocławiu (5. miejsce z medianą 10197 zł/m2) czy Poznaniu (6. miejsce z medianą 8976 zł/m2).

Czołową dziesiątkę w klasyfikacji przygotowanej przez serwisy Morizon.pl i Gratka.pl uzupełniają trzy ośrodki z tzw. ściany wschodniej, tj. Rzeszów (8392 zł/m2), Lublin (8293 zł/m2) i Białystok (8283 zł/m2), w których mieszkania są o ok. 38% tańsze niż w stolicy,  a zamyka kolejne portowe miasto – Szczecin, w którym mediana cen mieszkań na rynku wtórnym wyniosła 7983 zł/m2 i była wyraźnie niższa od tych, jakie notują miasta z czołówki listy; mediana w stolicy Pomorza Zachodniego jest o 11% niższa od poznańskiej, o ponad 26% niższa od gdyńskiej i aż o 40% niższa od warszawskiej.

Zobacz także: Colliers: zainteresowanie ze strony najemców na rynku magazynowym nie słabnie

Ogromne różnice w zależności od lokalizacji

Druga dziesiątka zestawienia to mniej popularne miasta. Odnotowano tutaj jednak mniejsze różnice w medianach cen. 11. miejsce należy do Torunia, gdzie mediana cen w III kwartale wynosiła 7399 zł/m2. Drugą dziesiątkę zamykają Tychy z wartością 6329 zł/m2. Tak więc można stwierdzić, że tyska mediana jest o połowę niższa (dokładnie o 52,5%) od warszawskiej. Tym samym statystycznie za cenę jednego 50-metrowego mieszkania w Warszawie, w Tychach można kupić dwa.

Eksperci wskazują, że największe proporcjonalne różnice występują w miastach z trzeciej dziesiątki zestawienia. W zajmującym 21. miejsce Radomiu mediana cen ofertowych wynosi 6212 zł/m2, natomiast w Bytomiu jest niższa aż o 35% i wynosi 4034 zł/m2. Przyrównując Bytom do Szczecina, różnica wynosi blisko połowę (tj. 49,5%). Porównując Bytom do Warszawy, różnica w cenie (medianie) metra kwadratowego szacowana jest średnio na 9300 zł, co oznacza niemal 70%.

Analitycy przyznają, że w zestawieniu zabrakło Sopotu, a to właśnie to miasto przewyższa wszystkie inne w całej Polsce:

Warto nadmienić, że w gronie 30 największych polskich miast nie ma Sopotu. Tymczasem to właśnie w tym nadmorskim kurorcie mediana cen przewyższa wszystkie wyżej wymienione. W trzecim kwartale br. mediana stawek ofertowych w Sopocie wynosiła 17205 zł/m2, co oznacza, że była o 29 proc. wyższa od mediany warszawskiej i przeszło cztery razy (o 326,5%) wyższa od mediany cen w Bytomiu.

Na atrakcyjność Sopotu wpływa oczywiście prestiżowa lokalizacja i miano jednego z najpopularniejszych polskich kurortów nadmorskich. Spore znaczenie ma także dynamicznie rozwijająca się branża turystyczna (Więcej: Mieszkanie prawem czy towarem? [RAPORT OG]).

Mieszkańcy największych polskich miast najczęściej chcą zmienić miejsce zamieszkania

Polecane artykuły

Back to top button