Europa

To już oficjalne. ORLEN przejmie 266 stacji paliw w Austrii

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez ORLEN 266 stacji paliw w Austrii. W efekcie polski koncern znajdzie się w gronie trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym.

ORLEN uzyskał zgodę na ekspansję w Austrii

Umowę warunkową z Grupą Doppler dotyczącą między innymi nabycia 266 austriackich stacji paliw aktualnie funkcjonujących pod marką Turmöl  zawarto na początku lipca 2023 roku. Komisja Europejska, badając wniosek ORLEN, uznała, iż transakcja jest zgodna z regułami wspólnego rynku. Oznacza to zielone światło dla ORLEN na nabycie 100 proc. udziałów w spółce Doppler Energie, która jest operatorem wspomnianych 266 stacji.

Zobacz także: Już nie Benzina. ORLEN marką paliwową numer 1 w Czechach

Przejmowane stacji paliw w Austrii są dobrze wyposażone

Blisko połowa przejmowanych stacji to popularne w Austrii obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Przejmowana przez ORLEN spółka posiada także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych, które obecnie funkcjonują pod szyldem Turmstrom. Do końca roku będzie to 110 punktów ładowania w 34 lokalizacjach.

Na 96 obiektach można skorzystać z myjni, połowa stacji oferuje usługi sklepowe, na około 80 funkcjonuje lokal o charakterze gastronomicznym. W ramach transakcji zostanie przejęta również spółka Austrocard, oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych. Co warto zaznaczyć, są one akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

Zobacz także: Marka Stop.Cafe weszła na Węgry!

Strategia Grupy ORLEN do 2030 roku zakłada, że sieć stacji paliw koncernu liczyć będzie 3,5 tysiąca punktów, a 45 proc. z nich zlokalizowanych będzie poza Polską. Na koniec II kwartału 2023 r. liczba stacji paliw ORLEN wynosiła 3157, z czego 1919 w Polsce, a 1238 na rynkach zagranicznych: w Czechach, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji i Węgrzech.

Decyzja KE pomoże w realizacji celów strategicznych

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, dzięki połączeniu z Grupą LOTOS i PGNiG koncern ma potencjał do realizacji ambitnych planów rozwojowych, również w obszarze sprzedaży detalicznej. Decyzja Komisji Europejskiej przybliża spółkę nie tylko do realizacji celów strategicznych, dotyczących ekspansji zagranicznej, ale także do realizacji założeń związanych z samowystarczalnością energetyczną stacji paliw oraz rozwojem paliw alternatywnych. Aż 40 z przejmowanych obiektów w Austrii wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne. Co więcej, ORLEN przejmie aż 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych w 34 lokalizacjach.

Grupa ORLEN utworzyła nową spółkę — ORLEN Projekt Česká republika

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker