EuropaFinanse

Szwecja blokuje kryptowaluty, w czym wspiera ją Norwegia

Szwecja blokuje kryptowaluty, w czym wspiera ją Norwegia. Skandynawia jest przeciwna kopania BTC ze względu na wysoki pobór energii. 


Dlaczego Szwecja blokuje kryptowaluty?

9 listopada Szwecja zwróciła się do organów Unii Europejskiej o ustanowienie zakazu kopania bitcoinów. Szwedzcy eksperci twierdzą, że kopalnie uniemożliwią UE osiągnięcie celów zawartych w porozumieniu paryskim. 

 Norweski minister samorządu i rozwoju regionalnego Bjørn Arild Gram powiedział: 

Chociaż kopanie kryptowalut i leżąca u ich podstaw technologia może przynieść pewne możliwe korzyści, na dłuższą metę trudno jest obecnie uzasadnić szerokie wykorzystanie energii odnawialnej. Obecnie rozważamy potencjalne środki polityczne w celu sprostania wyzwaniom związanym z kopaniem kryptowalut. W kontekście tych prac przyjrzymy się rozwiązaniom proponowanym przez szwedzkich regulatorów, a naszym celem byłyby wspólne europejskie regulacje w tym zakresie.

Zobacz także: Kryptowaluty zużywają więcej energii elektrycznej niż Polska

Kryptowaluty a klimat

Ze względu ma masowe działania górników zakładających kopalnie kryptowalut, zużycie energii w Skandynawii pomiędzy kwietniem a sierpniem podskoczyło o setki procent. Skandynawia stała się celem entuzjastów kopalni kryptowalut ze względu na niskie ceny energii oraz duży udział źródeł odnawialnych. Jak widać w poniższym zestawieniu, bitcoin pobiera więcej energii aniżeli obywatele Norwegii na przestrzeni roku. Jeśli bitcoin byłby krajem, jego pobór energii uplasowałby go na 29 pozycji spośród 196 państw. Sieć Bitcoin zużywa o 1,708% więcej energii elektrycznej niż korporacja Google, ale o 39% mniej niż wszystkie centra danych na świecie.

Tabela 1. Roczna konsumpcja energii (TWh). 

Kopalnie bitcoina stają się poważnym problemem dla krajów, które chcą osiągnąć neutralność klimatyczną. Tania energia przyciąga górników z całego świata, którzy poszukują relatywnie taniego źródła. Wkrótce kopalnie mogą zostać przeniesione do innych krajów, które przychylniej patrzą na technologię blockchain. 

Zobacz także: Bitcoinowy Mesjasz – czyli jak prezydent Salwadoru próbuje budować potęgę na kryptowalucie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker