EuropaFinanse

Szwecja blokuje kryptowaluty, w czym wspiera ją Norwegia

Szwecja blokuje kryptowaluty, w czym wspiera ją Norwegia. Skandynawia jest przeciwna kopania BTC ze względu na wysoki pobór energii. 


Dlaczego Szwecja blokuje kryptowaluty?

9 listopada Szwecja zwróciła się do organów Unii Europejskiej o ustanowienie zakazu kopania bitcoinów. Szwedzcy eksperci twierdzą, że kopalnie uniemożliwią UE osiągnięcie celów zawartych w porozumieniu paryskim. 

 Norweski minister samorządu i rozwoju regionalnego Bjørn Arild Gram powiedział: 

Chociaż kopanie kryptowalut i leżąca u ich podstaw technologia może przynieść pewne możliwe korzyści, na dłuższą metę trudno jest obecnie uzasadnić szerokie wykorzystanie energii odnawialnej. Obecnie rozważamy potencjalne środki polityczne w celu sprostania wyzwaniom związanym z kopaniem kryptowalut. W kontekście tych prac przyjrzymy się rozwiązaniom proponowanym przez szwedzkich regulatorów, a naszym celem byłyby wspólne europejskie regulacje w tym zakresie.

Zobacz także: Kryptowaluty zużywają więcej energii elektrycznej niż Polska

Kryptowaluty a klimat

Ze względu ma masowe działania górników zakładających kopalnie kryptowalut, zużycie energii w Skandynawii pomiędzy kwietniem a sierpniem podskoczyło o setki procent. Skandynawia stała się celem entuzjastów kopalni kryptowalut ze względu na niskie ceny energii oraz duży udział źródeł odnawialnych. Jak widać w poniższym zestawieniu, bitcoin pobiera więcej energii aniżeli obywatele Norwegii na przestrzeni roku. Jeśli bitcoin byłby krajem, jego pobór energii uplasowałby go na 29 pozycji spośród 196 państw. Sieć Bitcoin zużywa o 1,708% więcej energii elektrycznej niż korporacja Google, ale o 39% mniej niż wszystkie centra danych na świecie.

Tabela 1. Roczna konsumpcja energii (TWh). 

Kopalnie bitcoina stają się poważnym problemem dla krajów, które chcą osiągnąć neutralność klimatyczną. Tania energia przyciąga górników z całego świata, którzy poszukują relatywnie taniego źródła. Wkrótce kopalnie mogą zostać przeniesione do innych krajów, które przychylniej patrzą na technologię blockchain. 

Zobacz także: Bitcoinowy Mesjasz – czyli jak prezydent Salwadoru próbuje budować potęgę na kryptowalucie

Polecane artykuły

Back to top button