Polska

W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek

Jak wynika z danych OECD, Polskę cechuje bardzo mała liczba personelu medycznego. W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek. Wśród państw naszego regionu, równie słaby wynik zanotowano jedynie na Łotwie.

W Polsce brakuje lekarzy i pielęgniarek

OECD udostępniło dane na temat liczby lekarzy i pielęgniarek w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, w państwach członkowskich. Wnioski nie napawają optymizmem.

Liczba lekarzy i pielęgniarek jest u nas 3-krotnie niższa niż w Norwegii czy Szwajcarii. Liczebnością personelu medycznego odbiegamy jednak nie tylko od światowej czołówki — dystansują nas również takie kraje jak Czechy, Litwa czy Estonia.

Biorąc pod uwagę pielęgniarki i lekarzy, mniej personelu (per capita) mają jedynie takie państwa jak Meksyk, Turcja i Kolumbia. Można więc śmiało powiedzieć, że jesteśmy lokalnym maruderem.

Tak duże braki, skutkują wydłużającymi się kolejkami do lekarzy. Na wizytę u specjalisty czeka się dziś wiele miesięcy, a jak wiadomo, dużo tańsze i skuteczniejsze jest leczenie choroby na wczesnym stadium rozwoju. Niestety czas oczekiwania na wizytę, zniechęca Polaków do odwiedzin u lekarza. Jak wynika z badań fundacji Watch Health Care, Jeszcze w 2017 roku, przeciętny czas oczekiwania na gwarantowane świadczenie zdrowotne w Polsce wyniósł 3,1 miesiąca. Pod koniec 2019 było to już 3,8 miesiąca. Pandemia, która graniczyła dostęp do specjalistów, jedynie pogorszyła sprawę.

Szacuje się, że 70–80 proc. pacjentów z nowotworami trafia do lekarza zbyt późno. Dlaczego tak się dzieje? Naczelna Izba Kontroli sprawdziła czas oczekiwania na tomografię komputerową. Wyniki nie napawają optymizmem — w przypadku pacjentów, których stan zdrowia został uznany za stabilny, oczekiwanie trwało ponad 100 dni.

Niestety nie zapowiada się na szybką poprawę sytuacji. Wydatki na ochronę zdrowia stale są niewystarczające, a niskie zarobki nie zachęcają do podejmowania pracy w sektorze ochrony zdrowia. W całym kraju strajkują ratownicy. Średnia stawka godzinowa ratownika medycznego wynosi od 21 do 25 zł brutto. Nie najlepiej jest także wśród pielęgniarek. Nieatrakcyjne warunki pracy powodują, że liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się w ciągu 10 lat aż o 36,3 tys.

Zobacz także: Ratownicy medyczni – najbardziej niedoceniany zawód w Polsce?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker