Uncategorized

Emisje dwutlenku węgla członków G20 znacznie wzrosły w 2021 roku

Jak informuje portal BBC News, emisje dwutlenku węgla członków G20 znacznie wzrosły w 2021 roku. Wielu ekspertów zaznacza, że bogate kraje powinny zmniejszyć poziom emisji gazów cieplarnianych, zanim globalne temperatury wzrosną o 2 stopnie Celsjusza. 

Na COP26 państwa przedstawią plany dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych

Za dwa tygodnie w Glasgow ma się odbyć niezwykle ważna konferencja klimatyczna COP26. Na niej prawie 200 państw zostanie poproszonych o przedstawienie swoich planów dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak donosi BBC News, wiele wskazuje na to, że przyczyni się ona do wdrożenia niezwykle ważnych zmian w życiu mieszkańców wielu krajów. 

Szczególnie zmienić ma się życie obywateli krajów należących do grupy G20. To właśnie państwa należące do niej, według BBC News, są odpowiedzialne za około 75% światowych emisji dwutlenku węgla. Co prawda w 2020 roku poziom emisji w tych krajach spadł o 6%, jednak było to spowodowane głównie kryzysem pandemicznym, a nie celowymi działaniami rządu mającymi ratować klimat. Wiele państw wdrożyło lockdowny, przyczyniając się do spadku produkcji na terenie swojego terytorium, a im mniejsza produkcja, tym mniej zanieczyszczeń.

Zobacz także: Dzięki pandemii spadły emisje CO2 w całej Europie

Emisje dwutlenku węgla członków G20 rosną!

Jak zaznacza BBC News, obecnie wiele wcześniej wdrożonych obostrzeń jest znoszących. Sytuacja ta przyczynia się do tego, że gospodarki bogatych krajów znowu zaczynają rosnąć. Co warto zaznaczyć, wzrost ten jest napędzany głównie przez paliwa kopalne, zwłaszcza węgiel.

Raport opracowany przez 16 organizacji badawczych i grup działających na rzecz ochrony środowiska, przewiduje się, że zużycie węgla w krajach G20 wzrośnie w tym roku o 5%. Autorzy wspomnianej analizy poinformowali, że za opisywaną sytuację odpowiadają głównie Chin. Państwo Środka odpowiada za aż ok. 60% tego wzrostu. Choć znaczny wzrost zużycia węgla można było zaobserwować w tym roku również w USA i Indiach.

Do tego państwa G20 mają zamiar przeznaczyć stosunkowo małą sumę pieniędzy, aby uczynić wzrost po pandemii zielonym. Z 1,8 biliona dolarów, które zostaną wydane na odbudowę gospodarczą po pandemii, zaledwie 300 miliardów dolarów zostanie przeznaczonych na projekty ekologiczne. Aby pokazać, jak mała jest to suma, warto przytoczyć informacje z najnowszego raportu MFW. Jego autorzy stwierdzili, że firmy zajmujące się produkcją i spalaniem węgla, ropy oraz gazu „otrzymały” dotację od rozwiniętych gospodarczo krajów w wysokości 5,9 bilionów dolarów w samym 2020 roku. 

Dalej mamy szansę wpłynąć na to, że globalnie klimat nie ociepli się o 2 stopnie Celsjusza

Z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) wynika, że nie unikniemy już ocieplenia klimatu o 1,5 stopnia Celsjusza. Będą fale upałów, pożary, susze i huragany. Jednak, jak wskazuje raport IPCC, dalej mamy szansę wpłynąć na to, że globalnie klimat nie ociepli się o 2 stopnie Celsjusza.

Zatrzymanie wzrostu globalnych temperatur, zanim nasz klimat ociepli się o 2 stopnie Celsjusza, według wielu ekspertów jest niezwykle ważne, aby utrzymać zróżnicowanie fauny i flory. Jeśli nie zatrzymany zmian klimatu to, wiele zwierząt może wymrzeć. Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Earth’s Future wynika, że niedźwiedzie polarne wymrą do 2100 roku, jeśli temperatury wzrosną globalnie o 2 stopnie Celsjusza. 

Warto zaznaczyć, że globalne ocieplenie nie wpłynie negatywnie jedynie na florę i faunę, ale również przyczyni się do osłabienia długoterminowego wzrostu gospodarczego wielu państw. Jak donosi redaktor portalu ULC News, naukowcy postanowili stworzyć model gospodarczy uwzględniający fakt, że globalne ocieplenie wpływa negatywnie między innymi na stan zdrowotny ludności i wydajność pracowników. Doszli oni do wniosku, że do 2100 r. globalny PKB może być o 37% niższy niż w scenariuszu zakładającym brak zmian klimatycznych. 

Zobacz także: Globalny podatek węglowy pomoże zatrzymać globalne ocieplenie

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker