Uncategorized

Najbogatsze 1% emituje dwa razy więcej niż biedniejsza połowa ludzkości

Wnioski z raportu autorstwa Oxfam są jednoznaczne — najbogatsze 1% emituje dwa razy więcej niż biedniejsza połowa ludzkości


Najbogatsze 1% emituje dwa razy więcej niż biedniejsza połowa ludzkości

Analiza autorstwa Tima Gore z Oxfamu wskazuje, że najbogatsi są w największym stopniu odpowiedzialni za wzrost emisji CO2.

Według szacunków naukowców, najbogatsze 1% ludzi na świecie odpowiada aż za 15% skumulowanych emisji w latach 1990-2015. To dwa razy więcej niż najbiedniejsza połowa świata, która jest odpowiedzialna jedynie za 7% tychże emisji. Oznacza to, że 80 mln bogatych osób odpowiada za dwukrotnie wyższe emisji CO2 niż blisko 4 mld najbiedniejszych.

Niepokojący jest również poziom globalnych emisji. Z analizy wynika, że do 2015 roku zużyliśmy już 60% budżetu CO2 do roku 2030 dla 1,5 st. C. Mówiąc najprościej — wyemitowano już 60% gazów cieplarnianych, które możemy wyemitować do roku 2030, aby uniknąć wzrostu globalnej temperatury o ponad 1,5 st. C. Patrząc na wzrostowy trend światowych emisji, możemy już teraz sobie powiedzieć, że przekroczenie tego limitu jest już pewne.

Samo 10% najbogatszych odpowiada za zużycie 31% całości budżetu. Dla porównania najuboższa połowa zużyła jedynie 4% tego budżetu. W ciągu 25 lat od 1990 do 2015 r. nastąpiła gwałtowna eskalacja kryzysu klimatycznego. Światowa roczna emisja dwutlenku węgla wzrosła o około 60%, a łączne emisje dodane do atmosfery od połowy XIX wieku w podwoiły się.

Globalne emisje CO2 1990-2015

Żeby tego było mało, to emisje najbogatszych nie tylko są najwyższe, ale ich udział we wzroście jest największy. Najbogatsze 5% odpowiada aż za 35% globalnego wzrostu emisji w latach 1990-2015.

Najbogatsze 1% emituje najwięcej CO2

Skąd pochodzą najbogatsi?

Wśród 10% najbogatszych mieszkańców globu byli w 1990 głównie mieszkańcy Europy i Ameryki Północnej. Ich udział, choć pozostaje bardzo duży, zmniejszył się. Wśród najzamożniejszych pojawiło się sporo osób z Chin czy państw arabskich i Indii.

Geograficzny podział najbogatszych na świecie

Gdzie w tym zestawieniu są Polacy? W Polsce 4 mln osób znajduje się w najwyższym decylu (10%) dochodowym. Z kolei 12 mln jest w dziewiątym decylu, a 11 mln w ósmym decylu. Oznacza to, że 2/3 Polaków znajduje się wśród 30% mieszkańców Ziemi o najwyższych dochodach. Niemniej jednak nieco ponad 10% Polaków jest w wśród 10% osób o najwyższych dochodach na świecie.

Polacy a globalne centyle dochodowe

Analiza przedstawia też strukturę najbardziej emisyjnych mieszkańców UE. Z przedstawionych wykresów wynika, że niezwykle istotną rolę pełni transport. Wśród 1% największych emitentów w UE, sam ruch lotniczy stanowi ponad 40% wszystkich emisji. Z transportem lądowym jest to łącznie blisko ⅔ wszystkich emisji. Wśród 10% największych emitentów, transport stanowi nieco poniżej 50% – mniej więcej tyle, ile same emisji z lotów wśród 1% największych emitentów.

Struktura emisji wśród największych emitentów w UE

Zobacz też: 4 miliony Polaków jest w 10% osób o najwyższych dochodach na świecie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker