Polska

Polska jest największym producentem dyń w UE

Według danych Eurostatu Polska jest największym producentem dyń w Unii Europejskiej.


Trudno znaleźć rzecz bardziej kojarzącą nam się z Halloween niż dynia. Używana jest nie tylko do tworzenia upiornych lampionów, ale jest również smacznym składnikiem wielu dań. Choć jej popularność w Polsce jest znacznie mniejsza niż np. w Wielkiej Brytanii, to właśnie nasz kraj jest największym producentem tego owocu w UE — wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego.

Polska jest największym producentem dyń w UE

W 2020 roku w całej Unii Europejskiej pod uprawę dyń przeznaczono 31 000 hektarów. Plony wyniosły łącznie 760 000 ton. Aż 85% produkcji wszystkich dyń przypada na pięciu największych producentów w UE. Unijnym liderem pod tym względem jest Polska, gdzie produkcja dyń wyniosła w zeszłym roku 163 900 ton. To ponad 20% wszystkich zbiorów. Oznacza to, że co piąta dynia w UE pochodzi właśnie z naszego kraju.

Drugim największym producentem z wynikiem 143 850 ton okazała się Hiszpania. Na trzecim miejscu uplasowała się Francja, gdzie zebrano 126 230 ton. Czwarte i piąte miejsce przypadły Portugalii i Niemcom, gdzie było to kolejno 121 060 ton i 86 890 ton.

Czołowi unijni producenci dyń, 2020

Co ciekawe, jeszcze rok temu byliśmy na czwartej pozycji. Tak duży skok wynika ze wzrostu polskiej produkcji aż o 139% r/r. Żaden inny kraj nie zanotował tak dużych wzrostów, choć warto zauważyć, że również w Portugalii produkcja jest wyraźnie wyższa niż w zeszłym roku.

Czołowi unijni producenci dyń, 2016-2020

W 2020 roku kraje UE importowały łącznie 48 841 ton dyń. To o 57% więcej niż w 2019 roku. Największymi eksporterami dyń do UE było RPA, które odpowiadało za 24% całości unijnego importu. Na drugim miejscu znalazło się Maroko, skąd pochodzi 12% importowanych dyń. Następne miejsca zajęły Brazylia (11%) i Argentyna (10%). Jeżeli chodzi o eksport unijnych dyń, to aż 69% wszystkich trafiło do Wielkiej Brytanii. Drugim najpopularniejszym kierunkiem była Szwajcaria, dokąd trafiło 18% unijnych dyń

Import dyń do UE

.Zobacz też: Polskie lody coraz popularniejsze za granicą. Jesteśmy siódmym eksporterem świata

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker