Gospodarka

Środkowoazjatycki tygrys nabiera rozpędu. Gospodarka Uzbekistanu dynamicznie rośnie

Jak wynika z wypowiedzi udzielonej przez prezydenta Shavkata Mirzioyewa wzrost PKB w Uzbekistanie w ubiegłym roku wyniósł 7,4 procent. Warto zaznaczyć, że kraj ten mimo globalnego kryzysu gospodarczego jako jeden z niewielu uniknął recesji w 2020 roku. Pomimo dużego zacofania, gospodarka Uzbekistanu ma przed sobą dobry czas.

Gospodarka Uzbekistanu: Światowy lider w produkcji bawełny

Uzbekistan jest najludniejszym krajem w Azji Centralnej, którego głównym atutem jest położenie geograficzne. Kraj ten graniczy ze wszystkimi pozostałymi krajami w regionie i z Afganistanem. Wpływa to na szeroki rynek zbytu dla swoich produkowanych towarów.

Uzbecka gospodarka oparta jest m.in. o eksport surowców naturalnych. Wydobywa się tam głównie złoto, uran, srebro oraz ropę naftową. Pod względem zasobów złota kraj ten ma 3. miejsce na świecie. Sprzedaż tych surowców na zagraniczny rynek pozwala Uzbekistanowi w ostatnim czasie uzyskiwać stabilny rozwój gospodarczy.

Zobacz także: Po upadku komunizmu demografia Rosji się załamała

Według danych z 2017 r. największy udział w wytwarzaniu PKB mają usługi (47,3 proc.). Przemysł generuje 33,5 proc., natomiast rolnictwo 19,2 proc. Co ciekawe Uzbekistan jest światowym liderem w produkcji bawełny. Mimo że kraj ten w ostatnich latach uzyskuje wzrost gospodarczy na poziomie nawet 7 proc., PKB per capita jest relatywnie niski. Bowiem wynosi on 1 686 dolarów (2020). Dla porównania w innym kraju regionu w Kazachstanie wskaźnik ten jest na poziomie 9 056 dolarów (2020).

Wykres 1. Wzrost PKB w Uzbekistanie w okresie 2011-2021 (%).

Uzbekistan w ostatnim czasie generuje wzrost gospodarczy na poziomie nawet ponad 7 proc.

Opracowanie własne na podstawie danych z Banku Światowego

Zobacz także: Hakerzy z Korei Północnej ukradli kryptowaluty za 400 milionów dolarów

Dynamiczny wzrost PKB w Uzbekistanie to zasługa reform i rozwoju przedsiębiorczości

Wzrost PKB w Uzbekistanie w ubiegłym roku wyniósł 7,4 procent. Prezydent tego kraju Shavkat Mirzioyew jako główne przyczyny tak wysokiego wzrostu gospodarczego wskazał reformy gospodarcze oraz rozwój przedsiębiorczości. Mianowicie Uzbekistan pod rządami obecnego prezydenta (od 2016 roku) przechodzi transformację gospodarczą. W październiku 2016 r. Mirzioyew wydał specjalny dekret „O dodatkowych działaniach w celu zapewnienia przyspieszenia rozwoju przedsiębiorczości, zapewnienia pełnej ochrony prywatnej własności i jakościowego rozwoju środowiska biznesowego”.

Natomiast rok później przyjęto Narodową Strategię Rozwoju w okresie 2017-2021. W owej strategii zawarto m.in. reformy w zakresie systemu prawnego, rządów prawa, liberalizacji i modernizacji gospodarki w celu podniesienia jej konkurencyjności oraz rozwoju społecznego, który zapewni wzrost dochodów społeczeństwa.

Reformy te spowodowały, że wzrost gospodarczy utrzymał się w okresie 2017-2021 na wysokim poziomie. Dodatkowo Uzbekistan uniknął recesji w 2020 r., co jest nie lada osiągnięciem. Ponadto jednym ze źródeł dynamicznego rozwoju gospodarczego są specjalne strefy ekonomiczne (SSE). W Uzbekistanie funkcjonują 23 takie strefy, które są podzielone na specjalistyczne grupy: wolnego handlu, naukowo-technologiczne, turystyczno-rekreacyjne, przemysłowe oraz swobodnej działalności gospodarczej.

Mimo że wciąż piętą achillesową gospodarki uzbeckiej jest korupcja i niski stopień cyfryzacji biorąc pod uwagę ostatnie wyniki gospodarcze tego kraju oraz reformowanie się w ważnych aspektach dla funkcjonowania całego systemu gospodarczego można oczekiwać dalszego dynamicznego wzrostu PKB w Uzbekistanie.

Zobacz także: Groźba ataku na Ukrainę obniżyła wartość rosyjskich firm o 40 mld USD w dwa dni!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker