Gospodarka

Rekordowe przychody firm naftowych i gazowych. Lewica żąda nowego podatku

W związku z obserwowanym obecnie kryzysem energetycznym w Europie rosną również przychody firm naftowych i gazowych. Przedsiębiorstwa zostały wzmocnione skokami cen gazu i wypłaciły akcjonariuszom rekordowe 200 mld funtów od 2010 roku. 

Rekordowe przychody firm naftowych

Zgodnie z raportem przygotowanym dla lewicowego think tanku Common Wealth, Shell i BP wypłaciły akcjonariuszom 147 mld funtów w dywidendach na przestrzeni minionej dekady. Dodatkowo producenci z Morza Północnego i sześciu dużych dostawców energii wnieśli kolejne 47 mld funtów.

Ze względu na wysokie ceny surowców, firmy te odnotowały w 2021 roku rekordowe przychody. Hurtowe ceny gazu wzrosły dziewięciokrotnie, co skłoniło niektóre organizacje do wysunięcia żądań wobec gigantów energetycznych. Domagają się, aby korporacje pomogły w ograniczaniu rachunków brytyjskich gospodarstw domowych wynoszących 20 miliardów funtów.

Zobacz także: Gdzie w Europie paliwa i oleje silnikowe drożały najszybciej?

Nowy podatek czy dopłaty?

Jak donosi Guardian, Kwasi Kwarteng, sekretarz ds. biznesu powiedział w zeszłym roku, że rząd pracuje nad nowym podatkiem, który ma objąć nadzwyczajne dochody gigantów naftowych i gazowych. Według Josepha Bainesa z King’s College London i dr Sandy Hager z City University firmy prowadzące działalność na Morzu Północnym odnotowały największy wzrost marż.

Coraz głośniej mówi się również o rozwiązaniach stosowanych przez inne bogate kraje. Wskazuje się przede wszystkim USA, gdzie administracja Bidena zdecydowała się na dotacje do dla biedniejszych gospodarstw domowych, aby zmniejszyć wpływ cen gazu na ich sytuację finansową.

Ed Miliband, sekretarz stanu ds. zmian klimatycznych i zera netto, powiedział

Kiedy szef BP opisuje kryzys jako „bankomat” dla swojej firmy, a producenci paliw kopalnych płacą miliardy na wykup akcji, jest to jasne wskazanie skali nieoczekiwanych zysków, które osiągają.

Zobacz także: Grecja, Meksyk oraz Belgia najbardziej dotują paliwa kopalne

Rekordowe przychody firm naftowych są poruszaną kwestią w brytyjskich mediach. W kwietniu ma nastąpić podwyżka taryf, wobec tego wiele gospodarstw domowych stoi przed widmem wyższych podatków za energię.

Zobacz także: Ceny gazu w Europie tak urosły, że tankowce płynące do Azji zawracają

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker