Europa

Gdzie w Europie paliwa i oleje silnikowe drożały najszybciej?

Eurostat opublikował dane obrazujące wzrost cen paliw i olejów silnikowych w Unii Europejskiej.

Eurostat opublikował dane obrazujące wzrost cen paliw i olejów silnikowych w Unii Europejskiej. Analizując jego wyliczenia możemy dowiedzieć się, gdzie w Europie paliwa i oleje silnikowe drożały najszybciej?


Polityka OPEC, a ceny paliw

Na początku wiosny 2020 roku gospodarki wielu krajów pogrążyły się w kryzysie, spowodowanym wybuchem pandemii. Spadek produkcji w wielu państwach przyczynił się do drastycznej obniżki zapotrzebowania na ropę na całym świecie. Z kolei spadek globalnego popytu na ropę naftową spowodował, że opisywane dobro bardzo szybko potaniało. Na przełomie kwietnia i marca poprzedniego roku, cena baryłki ropy spadła do 20 dolarów!

Zachęciło to kraje zrzeszone w kartelu OPEC do zmniejszenia produkcji opisywanego dobra. W zeszłym roku wspomniane państwa obniżały produkcję baryłek ropy o 10 milionów dziennie, aby cena ropy nie spadła poniżej 40 dolarów za baryłkę. 

Sytuacja zaczęła się zmieniać w 2021 roku, kiedy to gospodarki znowu zaczęły rosnąć. Przyczyniło się to do dużego wzrostu popytu na ropę. Jednak jej podaż dalej była bardzo ograniczona, ze względu na realizowaną przez OPEC politykę. Dopiero w lipcu członkowie tego kartelu uzgodnili między sobą, że od sierpnia bieżącego roku, zwiększą wydobycie baryłek ropy o 400 tysięcy dziennie. Oznacza to, że poziom produkcji sprzed pandemii zostanie osiągnięty we wrześniu 2022 roku. 

Gdzie w Europie paliwa i oleje silnikowe drożały najszybciej?

To właśnie głównie działania OPEC odpowiadają za to, że ceny paliw i olejów silnikowych wzrosły średnio o 23 proc. na terenie Unii Europejskiej. Choć warto zaznaczyć, że ceny wspomnianych dóbr od dekad charakteryzowały się dużą zmienność. Jak informują analitycy Eurostatu:

„W ciągu ostatnich dwudziestu lat w UE ceny paliw i olejów silnikowych były niezwykle zmienne, a roczne zmiany cen tych dóbr wahały się od -20 proc. do +20 proc.”.

Choć, co warto zaznaczyć nie we wszystkich krajach UE paliwa i oleje silnikowe podrażały tak samo. We wrześniu 2021 roku to Luksemburg odnotował najwyższy wzrost cen wspomnianych dóbr wśród krajów UE (+30,7 proc.). Niewiele mniejszy wzrost cen tych towarów od Luksemburga odnotowały Rumunia (+29,3 proc.) i Słowenia (+28,7 proc.). Za tymi państwami uplasowała się Polska, w której paliwa i oleje silnikowe podrożały w ciągu roku o 28,5 proc. Najniższe roczne stopy inflacji wspomnianych towarów odnotowano w Irlandii, gdzie paliwa i oleje silnikowe podrożały jednie o 15 proc.

Zobacz także: Przemysł paliw kopalnianych otrzymuje w dotacjach 11 mln dolarów na minutę

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker