Polska

Rekordowy rok dla pracowników fizycznych! Ponad 120 tys. ofert pracy na portalu internetowym

Na podstawie szacunków platformy Pracuj.pl w 2021 roku zamieszczono rekordową liczbę ogłoszeń o pracę. Pracodawcy szukali przede wszystkim pracowników fizycznych. Fachowcy na polskim rynku pracy są jedną z najbardziej poszukiwanych grup. 

Fachowcy na polskim rynku pracy – rekord ogłoszeń dla praco

Wzrost liczby ogłoszeń obserwowany był przede wszystkim w drugiej połowie roku, gdy zamieszczono 40% więcej ofert względem pierwszego półrocza. Łącznie zamieszczono 119 149 ogłoszeń skierowanych do grupy pracowników fizycznych. To czwarta najczęściej poszukiwana grupa zawodowa w Polsce.

Pracuj.pl

Pracuj.pl wskazuje, że z uwagi na pandemię kluczowymi kwestiami dla fachowców jest nie tylko bezpieczeństwo pracy, w tym przestrzeganie zasad BHP, ale również stabilność zatrudnienia. Jest to całkowicie zrozumiałe. W obliczu niepewnej sytuacji pracownicy nie chcą ryzykować, a decyzje rządu dotyczące obostrzeń mogą mieć duży wpływ na działalność niektórych branż.

Zobacz także: Dlaczego ceny mieszkań w Polsce rosną? Te wykresy wszystko tłumaczą

Brakuje specjalistów i pracowników fizycznych

Podobne wyniki przedstawia Barometr Zawodów. Szacuje się, że ok. 2/3 zawodów deficytowych na polskim rynku pracy związanych jest z pracą fizyczną. Według badania przeprowadzonego przez ekspertów Pracuj.pl wśród pracowników fizycznych, co 10 osoba przyznała, że obecnie może liczyć na lepsze warunki niż przed I kwartałem 2020 roku. Jednak sporo pracowników wskazuje również na pogorszenie warunków pracy. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Według 1/3 respondentów w wieku 45-65 lat sytuacja jest obecnie gorsza. Dla porównania w grupie wiekowej 18-24 tylko 15% wskazuje na istotne pogorszenie. 86% respondentów wskazuje, że ważnym aspektem pracy jest brak jej złego wpływu na zdrowie. Ponadto starsi pracownicy częściej wskazują na istotność przestrzegania zasad BHP. W przypadku grup młodszych pracowników kwestia ta była poruszania zdecydowanie rzadziej.

Zobacz także: Nowe drogi w 2022 roku. Aż 345 km nowych dróg krajowych!

W obliczu pandemii rynek pracy uległ zasadniczym zmianom. Obecnie pracownicy fizyczni coraz częściej mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie, część z nich często zmienia pracę. Badanie Pracuj.pl pokazuje, że w okresie pandemii co trzeci pracownik fizyczny zdecydował się na zmianę pracodawcy. Dla grupy pracowników fizycznych bardzo ważną kwestią jest również wynagrodzenie, co jest najczęściej kartą przetargową w rozmowach rekrutacyjnych.

W 2021 roku nowe mieszkanie oddawano do użytkowania co 134 sekundy

Polecane artykuły

Back to top button