Polska

Rekordowy rok dla pracowników fizycznych! Ponad 120 tys. ofert pracy na portalu internetowym

Na podstawie szacunków platformy Pracuj.pl w 2021 roku zamieszczono rekordową liczbę ogłoszeń o pracę. Pracodawcy szukali przede wszystkim pracowników fizycznych. Fachowcy na polskim rynku pracy są jedną z najbardziej poszukiwanych grup. 

Fachowcy na polskim rynku pracy – rekord ogłoszeń dla praco

Wzrost liczby ogłoszeń obserwowany był przede wszystkim w drugiej połowie roku, gdy zamieszczono 40% więcej ofert względem pierwszego półrocza. Łącznie zamieszczono 119 149 ogłoszeń skierowanych do grupy pracowników fizycznych. To czwarta najczęściej poszukiwana grupa zawodowa w Polsce.

Pracuj.pl

Pracuj.pl wskazuje, że z uwagi na pandemię kluczowymi kwestiami dla fachowców jest nie tylko bezpieczeństwo pracy, w tym przestrzeganie zasad BHP, ale również stabilność zatrudnienia. Jest to całkowicie zrozumiałe. W obliczu niepewnej sytuacji pracownicy nie chcą ryzykować, a decyzje rządu dotyczące obostrzeń mogą mieć duży wpływ na działalność niektórych branż.

Zobacz także: Dlaczego ceny mieszkań w Polsce rosną? Te wykresy wszystko tłumaczą

Brakuje specjalistów i pracowników fizycznych

Podobne wyniki przedstawia Barometr Zawodów. Szacuje się, że ok. 2/3 zawodów deficytowych na polskim rynku pracy związanych jest z pracą fizyczną. Według badania przeprowadzonego przez ekspertów Pracuj.pl wśród pracowników fizycznych, co 10 osoba przyznała, że obecnie może liczyć na lepsze warunki niż przed I kwartałem 2020 roku. Jednak sporo pracowników wskazuje również na pogorszenie warunków pracy. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Według 1/3 respondentów w wieku 45-65 lat sytuacja jest obecnie gorsza. Dla porównania w grupie wiekowej 18-24 tylko 15% wskazuje na istotne pogorszenie. 86% respondentów wskazuje, że ważnym aspektem pracy jest brak jej złego wpływu na zdrowie. Ponadto starsi pracownicy częściej wskazują na istotność przestrzegania zasad BHP. W przypadku grup młodszych pracowników kwestia ta była poruszania zdecydowanie rzadziej.

Zobacz także: Nowe drogi w 2022 roku. Aż 345 km nowych dróg krajowych!

W obliczu pandemii rynek pracy uległ zasadniczym zmianom. Obecnie pracownicy fizyczni coraz częściej mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie, część z nich często zmienia pracę. Badanie Pracuj.pl pokazuje, że w okresie pandemii co trzeci pracownik fizyczny zdecydował się na zmianę pracodawcy. Dla grupy pracowników fizycznych bardzo ważną kwestią jest również wynagrodzenie, co jest najczęściej kartą przetargową w rozmowach rekrutacyjnych.

W 2021 roku nowe mieszkanie oddawano do użytkowania co 134 sekundy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker