EuropaGospodarka

Ile Rosja może stracić w przypadku inwazji na Ukrainę? Nawet 700 mld dolarów!

Obecnie na wschodzie Europy mają miejsce niezwykle istotne wydarzenia z punktu widzenia światowej geopolityki. Rosyjscy żołnierze gromadzą się przy granicy z Ukrainą, a eksperci zachodzą w głowę czy i ewentualnie kiedy może dojść do inwazji rosyjskiej. Jaki może być koszt dla gospodarki Rosji w przypadku inwazji na Ukrainę?

Koszt dla gospodarki Rosji, czyli konsekwencje inwazji na Ukrainę

Jak informuje niezależna rosyjska gazeta Kommersant w styczniu odpływ kapitału netto z rosyjskiej gospodarki wyniósł 12,8 mld dolarów. Rok wcześniej było to 9 mld dolarów. Natomiast Bloomberg w ubiegłym miesiącu opublikował dane, zgodnie z którymi nałożenie sankcji na Rosję, które zakazują skup długu państwowego przez fundusze zachodnie, kosztować ma Federacje Rosyjską aż 10 mld dolarów rocznie.

Zobacz także: Biden: Rosyjska agresja na Ukrainę będzie oznaczać koniec Nord Stream 2

Jeżeli dojdzie do eskalacji konfliktu i Putin zaatakuje Ukrainę, z pewnością blok zachodni nałoży kolejne sankcje na Rosję. Jak wylicza Rzeczpospolita, brak dostępu do systemu płatności SWIFT oznaczałby koszt dla Federacji Rosyjskiej rzędu 535 mld dolarów rocznie. Natomiast zakaz udziału zagranicznego w obligacjach samorządów lokalnych to koszt na poziomie 60 mld dolarów.

Zobacz także: Rosja i Białoruś zbuduje szybką kolej pomiędzy Chinami a Finlandią

Rosyjska giełda

Według ekspertów ewentualna inwazja na Ukrainę będzie oznaczać odpływ kapitału z rynku giełdowego na poziomie porównywalnym jak w okresie 2014-2015 po aneksji Krymu. Z kolei wartość rubla może zdewaluować się nawet o co najmniej 20 procent.

Zobacz także: Stabilność finansowa Rosji zagrożona! Bank Centralny zmuszony do interwencji

Co ciekawe, mimo że ceny ropy naftowej wciąż rosną, a ceny gazu utrzymują się na wysokim poziomie, w ostatnim czasie inwestorzy wycofują środki inwestowane w akcje rosyjskich surowcowych gigantów. Największy wydobywca gazu ziemnego Gazprom potaniał dzisiaj o 4,82 proc., natomiast notowania koncernu naftowego Rosnieft spadły aż o 7,9 proc.

Spadki na giełdzie odnotowują także koncerny z branży metalurgicznej. Spółka Sevierstal straciła aż 31,6 proc. swojej wartości, spółka NLMK – 5,6 proc., z kolei koncern MIS – 1,12 proc.

Jest sposób na zatrzymanie Putina! Nowe sankcje, na których ucierpimy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker