AmerykiGospodarkaNews

Populacja Kanady rośnie najszybciej w krajach G7. To zasługa migracji

Populacja Kanady w latach 2016-2021 rosła najszybciej na tle państw należących do grupy G7. Z danych rządowego urzędu statystycznego Statistics Canada wynika, że zwiększyła się ona w tym okresie o 5,2 proc. Instytut ten podkreśla, że wzrost ten jest głównie zasługą imigrantów. 

Populacja Kanady rośnie w zaskakująco szybkim tempie

Populacja Kanady w ciągu ostatnich rosła najszybciej na tle państw należących do grupy G7. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie w latach 2016-2021 powiększyła się ona o 5,2 proc. W tym samym czasie liczba ludności Japonii i Włoch skurczyła się o kolejno 1,3 i 2 proc. Co więcej, populacja Kanady rosła stosunkowo szybko nawet w roku, w którym wybuchła pandemia koronawirusa. Otóż w 2020 roku populacja tego państwa wzrosła o 0,4 proc. Dla porównania liczba ludzi żyjących na terenie USA wzrosła od 1 lipca 2020 roku do 1 lipca 2021 roku o jedynie 0,1 proc. 

Wzrost populacja w krajach G7

Źródło: Canada tops G7 growth despite COVID, Statistics Canada

Zobacz także: Kanada chce zdobyć przywództwo energetyczne. W planach inwestycje

Wzrost jest zasługą imigracji, przyrostu naturalnego i szczepionek

Jak wskazują analitycy kanadyjskiego urzędu statystycznego ten wzrost, Kanada zawdzięcza głównie imigrantom, którzy w ostatnich latach tłumnie przyjeżdżali do tego kraju. Prawie 80 proc. z 1,8-milionowego wzrostu ludności od 2016 do 2021 roku jest zasługą stałych bądź tymczasowych imigrantów.

Za pozostałą część wzrostu odpowiada przyrost naturalny. Co prawda ten w ostatnich latach spadł do najniższego poziomu w historii badań, w 2021 roku wyniósł on jedynie 0,1 proc. Jednakże dalej będzie on odgrywał ważną rolę w zwiększaniu populacji Kanady. Jak donosi kanadyjski urząd statystyczny, dotychczasowe prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych 50 lat nie osiągnie on wartości ujemnych. Dla porównania we Włoszech i Japonii już teraz więcej ludzi umiera, niż się rodzi. 

Co warto podkreślić, do wzrostu populacji Kanady w ostatnich dwóch latach przyczynił się również fakt, że kraj ten relatywnie dobrze radzi sobie z pandemią koronawirusa. Choćby odsetek osób zaszczepionych w tym państwie jest stosunkowo wysoki. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, obecnie prawie 80 proc. mieszkańców tego kraju jest w pełni zaszczepionych, a 40 proc. przyjęło dawkę przypominającą. Dzięki temu liczba zgonów spowodowanych zarażeniem się COVID-19 jest w Kanadzie stosunkowo niska. Do końca stycznia w Niemczech na tego wirusa łącznie umarło ok. 1418 osób na milion mieszkańców. Z kolei w Kanadzie na niego zmarło ok. 923 osoby na milion mieszkańców.Odsetek osób zaszczepionych w Kanadzie

Źródło: COVID-19 vaccination in Canada, Statistics Canada

W Kanadzie firmy przestają wymagać paszportów covidowych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker