Europa

Eurostat: różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet w Polsce wśród najniższych w UE

Eurostat opublikował dane dotyczące luki płacowej w krajach członkowskich UE. Z danych tych wynika, że luka płacowa należy w Polsce do najmniejszych w całej Europie. Dane te jednak nie przedstawiają pełnego obrazu nierówności płciowych i należy traktować je z pewnym dystansem.

Europejski urząd statystyczny (Eurostat) opublikował dane dotyczące płciowej luki płacowej (gender pay gap). Z przedstawionych statystyk wynika, że nasz kraj wypada pod tym względem naprawdę dobrze. Lepszy wynik odnotowano jedynie w kilku krajach.

Zobacz też: Kobiety posiadające dzieci zarabiają nawet o 45% mniej

Najmniejsze nierówności odnotowano w Luksemburgu. Kobiety zarabiają tam jedynie o 0,7% mniej niż mężczyźni. Można więc uznać, że w tym kraju panuje pod tym względem równość. Niskie nierówności także w Rumunii, gdzie zarobki kobiet są o 2,4% mniejsze. W Słowenii to 3,1%. Czwarte miejsce zajęły z wynikiem 4,2% Włochy. Na piątej pozycji uplasowała się Polska. Kobiety zarabiają nad Wisłą jedynie o 4,5% mniej niż mężczyźni.

Średnia UE wynosi 13%, więc luka płacowa w Polsce jest według Eurostatu 3-krotnie mniejsza. Powyżej średniej znalazły się takie kraje jak Dania (13,9%), Holandia (14,2%), Francja (15,8%) czy Niemcy (18,3%). Najwyższe nierówności odnotowano w Austrii (18,9%), Estonii (21,1%) oraz na Łotwie (22,3%).

Gender Pay Gap jest obliczany poprzez liczenie różnicy między średnimi zarobkami brutto na godzinę mężczyzn i kobiet wyrażoną jako procent średnich zarobków brutto na godzinę mężczyzn. Wskaźnik ten jest obliczany dla przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 pracowników.

Luka płacowa w Unii Europejskiej

To nie jest pełen obraz luki płacowej

Dane te nie oddają jednak prawdziwej skali nierówności. Omawiana luka płacowa to nieskorygowany wskaźnik. Nie bierze więc on pod uwagę takich rzeczy jak staż, wykształcenie, wielkość firmy etc. Badania biorące pod uwagę skorygowaną lukę płacową wskazują, że jest ona w Polsce znacznie wyższa. Więcej o tym pisaliśmy w artykule „Czy gender pay gap istnieje?”. Występowanie płciowej luki płacowej jest związane głównie z macierzyństwem. Mniejsza elastyczność czasowa kobiet przekłada się na słabszą pozycję negocjacyjną jako pracowników. Kompleksowa analiza zarobków kobiet w Wielkiej Brytanii udowodniła, że kobiety posiadające dzieci zarabiają średnio 45% mniej od kobiet, które nie zdecydowały się na macierzyństwo. W literaturze naukowej określeniem „kar macierzyńskich” określa się mniejsze zarobki pracownic, które są matkami względem bezdzietnych.

Kobiety na kierowniczych stanowiskach efektywniej ograniczają emisje CO2 od mężczyzn [BADANIE]

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker