Uncategorized

Amerykańskie gospodarstwa domowe marnują 32% zakupionej żywności [BADANIE]

Marnowanie żywności w USA to poważny problem. Pomimo wzrostu cen, gospodarstwa domowe wciąż wyrzucają znaczną ilość nieprzeterminowanego jedzenia. Jak ograniczyć marnowanie żywności? Które rozwiązania zostały wybrane przez respondentów? 

Skala marnowania jedzenia w USA

Według badania prowadzonego przez naukowców z Kolegium Nauk Rolniczych w Penn State przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe marnuje 32% zakupionej żywności, co przekłada się na straty ekonomiczne w wysokości 240 mld USD.

Zobacz także: Marnowanie żywności – czy warto kupować „brzydkie” warzywa? [BADANIE]

Marnotrawienie żywności zwiększa niepewność żywnościową, zmniejszając globalną i lokalną dostępność żywności, zacieśniając rynek żywności, podnosząc ceny żywności i wykorzystując zasoby naturalne w niezrównoważony sposób, aby zaszkodzić przyszłej produkcji żywności.

Zobacz także: InPost Fresh będzie dostarczać jedzenie. Konkurenci mają problem?

Jak ograniczyć marnowanie żywności?

Aby zbadać preferowany sposób na zmniejszenie ilości wyrzucanego jedzenia, naukowcy przeprowadzili badania panelowe na grupie 1500 osób. Wymogiem uczestniczenia w badaniu było odpowiadanie za co najmniej 50% zakupów spożywczych w danym gospodarstwie domowym.

W badaniu zaproponowano dziewięć rozwiązań, które teoretycznie pomogłyby w ograniczaniu marnowania jedzenia. Wśród propozycji znalazło się: zmiany opakowań, zmiany wielkości porcji, ujednolicenie terminów oznaczania, sprzedaż niedoskonałych produktów w sklepach detalicznych, ułatwienie przekazywania darowizn żywności, podawanie niezjedzonej żywności zwierzętom, kompostowanie, tworzenie konsumenckich kampanii edukacyjnych na temat marnowania żywności i opodatkowanie marnowania żywności.

Wyniki opublikowane w Journal of Cleaner Production dostarczają informacji dotyczących teoretycznie najlepszych sposobów minimalizujących wyrzucanie jedzenia. Najczęściej wybieranymi, a zarazem preferowanymi rozwiązaniami było ułatwienie darowizn żywności i standaryzacja etykiet dat. Sposoby te poparło 90% badanych, 80% z nich potwierdziło, że rozwiązania te będą skuteczne. Zaledwie 13% osób wybrało rozwiązanie, jakim jest opodatkowanie marnowania żywności.

Alternatywne rozwiązania prawne

Naukowcy przeprowadzający badanie odwołali się do wprowadzonego we Francji prawa, na podstawie którego wprowadzono zakaz wyrzucania jadalnej żywności przez supermarkety. Sklepy muszą współpracować z wybraną przez nich organizacją, która może redystrybuować żywność. We Włoszech wprowadzono natomiast możliwość przekazywania nieco przestarzałej, jednak wciąż dobrej do spożycia żywności na organizacje walczące z głodem. Podobne rozwiązania prawne zaproponowano amerykańskim respondentom. Większość badanych zdecydowanie poparłoby podobne inicjatywy.

Marnowanie jedzenia to poważny problem w Stanach Zjednoczonych. Badania dowodzą, że wyrzucanie żywności wynika przede wszystkim z robienia zakupów na zapas. Amerykanie nie tylko mają tendencję do marnowania produktów spożywczych, ale również często wybierają wysoko przetworzone i niezdrowe jedzenie (Więcej: Zła dieta i brak aktywności fizycznej są w USA zjawiskami powszechnymi).

Ceny żywności w Turcji, na skutek rosyjskiej inwazji, spadły nawet o 50%!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker