GospodarkaNews

Zła dieta i brak aktywności fizycznej są w USA zjawiskami powszechnymi

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Center for Disease Control and Prevention (CDC), zła dieta jest zjawiskiem powszechnym w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy wskazują, że aż 90 proc. Amerykanów nie je wystarczająco dużo warzyw i owoców. Ponadto, co czwarty mieszkaniec USA nie wykonuje żadnych ćwiczeń poza pracą. 

Zła dieta jest zjawiskiem powszechnym w Stanach Zjednoczonych

W 2019 roku przeprowadzono ankietę wśród Amerykanów. W jej ramach zapytano ich między innymi o to, jakie są ich nawyki żywieniowe i czy wykonują jakieś ćwiczenia poza pracą. Badacze z CDC postanowili porównać wyniki tego sondażu ze wskazaniami określonymi w rządowych wytycznych dotyczących zdrowej diety. Po dokonaniu tego stwierdzili, że zła dieta jest powszechnym zjawiskiem w Stanach Zjednoczonych. 

Rządowe wytyczne wskazują, że dorosła osoba powinna codziennie przyswajać wartości odżywcze, które znajdują się w od 2 do 4 szklanek soku warzywnego i od 1,5 do 2,5 szklanek soku owocowego w zależności od masy ciała. Jednakże, jak wynika z badania CDC, jedynie 10 proc. amerykańskiego społeczeństwa stosuje się do tych wskazań. Największy odsetek osób przestrzegających wytycznych jest w stanie Vermont (16 proc.), a najmniejszy w Kentucky (5,6 proc.). 

Zobacz także: Podatek od małpek i słodzonych napojów zmniejszył ich spożycie

Co warto zaznaczyć, oprócz różnic geograficznych, wystąpiły również te demograficzne. Kobiety, co do zasady odżywiały się zdrowiej niż mężczyźni. Osoby wieku 51 lat i starsze statycznie posiadały lepszą dietę niż osoby młodsze. Co więcej, z badania wyszło, że najlepiej odżywiającą się grupą w USA są Latynosi, a najgorzej Afroamerykanie. 

Jednakże, jak podkreślają naukowcy, badanie zostało przeprowadzone na podstawie ankiety z 2019 roku, więc nie pokazuje ono, jak obecnie wygląda sytuacja z dietą Amerykanów. Choć sami naukowcy spekulują, że pandemia jeszcze pogorszyła już i tak złe nawyki żywieniowe mieszkańców USA. 

Amerykanie nie tylko źle się odżywiają, ale również nie ćwiczą poza pracą

Analitycy z CDC sprawdzili również, czy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych przestrzegają rządowych wytycznych odnośnie aktywności fizycznej. Z nich wynika, że statystyczny Amerykanin powinien wykonywać tygodniowo co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności (takich jak spacer) lub 75 minut ćwiczeń o wysokiej intensywności (takich jak jogging). Okazało się, że 25 proc. mieszkańców USA w ogóle nie ćwiczyło poza pracą. Podobnie jak w przypadku diety również pod względem tego aspektu wystąpiły różnice geograficzne i demograficzne.

Najmniej aktywni fizycznie byli mieszkańcy południowej części Stanów Zjednoczonych. To właśnie w Alabamie, Arkansas, Kentucky, Luizjanie, Mississippi, Oklahomie i Wirginii Zachodniej, ponad 30 procent lub więcej dorosłych mieszkańców nie wykonywało żadnych ćwiczeń poza pracą. W tym samym czasie w Kolorado około 18 proc. tamtejszych dorosłych mieszkańców stwierdziło, że nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej poza pracą. Co warto zaznaczyć, to właśnie w tym stanie analizowany współczynnik był najniższy. 

Co interesujące grupą najmniej aktywną fizycznie była ta, która najlepiej się odżywiała. Prawie co trzeci Latynos zadeklarował, że w ogóle nie ćwiczy poza pracą. Z kolei wśród dorosłych Azjatów, wskaźnik ten był najniższy i wyniósł 20 proc. 

Zobacz także: Pestycyd chloropiryfos przyczynia się do epidemii otyłości

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker