EuropaGospodarkaNews

Ceny żywności w Turcji, na skutek rosyjskiej inwazji, spadły nawet o 50%!

Rosyjska agresja może doprowadzić do spowolnienia tempa wzrostu cen w Turcji! Otóż obecnie ceny żywności w Turcji są niższe niż dwa tygodnie temu. Co więcej, ceny niektórych warzyw i owoców spadły w tym okresie o 50 procent. 

Ceny żywności w Turcji, na skutek rosyjskiej inwazji, spadły

Inwazja Rosji z 24 lutego poważnie utrudniła handel w portach Morza Czarnego, co doprowadziło do wzrostu cen pszenicy w Chicago o 40 proc. Atak ten przyczynił się do przyspieszenia globalnej inflacji cen żywności, która i tak była już najwyższa od dekady. Jednakże, jak się okazuje, nie wszędzie rosyjska agresja doprowadziła do przyspieszenia wzrostu cen artykułów spożywczych. Otóż jak donosi turecki dziennik Daily Sabah, ceny żywności w Turcji w ostatnich tygodniach spadały.

Rosja jest, a raczej była, najważniejszym importerem owoców i warzyw z Turcji. W zeszłym roku miała ona sprowadzić do swojego kraju tureckie produkty rolne warte ponad 1 miliard dolarów. Co warto zaznaczyć, Ukraina również jest bardzo ważna dla tureckich rolników. W zeszłym roku była ona czwartym co do wielkości importerem tureckich warzyw i owoców. W 2021 roku sprowadziła ona do swojego kraju produkty rolne o wartości 217 milionów dolarów. 

Zobacz także: Obniżki VAT nie pomogły. Ceny żywności w lutym wyższe niż w styczniu

Rosyjska agresja sprawiła, że tureccy producenci żywności znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Nie mogli oni przetransportować swoich produktów do wspomnianych dwóch państw. Z tego powodu postanowili oni sprzedać je na krajowym rynku, znacznie podnosząc przy tym podaż warzyw i owoców. To z kolei doprowadziło do znacznego spadku cen żywności w Turcji. Aktualnie pomidory, czy cukinie można kupić tam za połowę ceny sprzed dwóch tygodni. O 50 proc. potaniały również ogórki i bakłażany. 

Co więcej, wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości analizowane dobra potanieją jeszcze bardziej. Jak stwierdził Yüksel Tavşan, szef tureckiej federacji sprzedawców produktów:

Robi się coraz cieplej. Jeśli kanał eksportowy nie zostanie otwarty, to podaż warzyw i owoców wzrośnie jeszcze bardziej. Spowoduje to, iż w najbliższych dniach ceny na rynku krajowym dalej będą spadać. 

Czy tempo wzrostu inflacji w Turcji wyhamuje?

Co warto zaznaczyć, opisana sytuacja może doprowadzić do tego, iż tempo wzrostu inflacji CPI w Turcji może wyhamować. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w lutym wyniosła ona 54,4 proc. rok do roku. Wzrost cen był napędzany między innymi przez rosnące ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Te w lutym były rok do roku wyższe aż o 64,47 proc. Jeśli aktualny trend na rynku żywności w Turcji się utrzyma to bardzo prawdopodobne jest, iż w tym miesiącu inflacja nie wzrośnie tak gwałtownie, jak w poprzednich. 

Inflacja w Turcji

Inflacja w Turcji

Wojna na Ukrainie: Ceny żywności wystrzelą. Kraje Bliskiego Wschodu najbardziej narażone

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker