GospodarkaUSA

Budżet Bidena: wyższe podatki, niższy deficyt i większe wydatki na wojsko

Oczekuje się, że niedługo prezydent Stanów Zjednoczonych przedstawi ustawę budżetową na nadchodzący rok fiskalny. Choć, co warto zaznaczyć, Joe Biden już przedstawił propozycję budżetową. Z niej wynika, iż budżet Bidena ma celu głównie podwyższyć podatki, obniżyć deficyt budżetowy oraz zwiększyć wydatki na wojsko. 

Prezydent USA chce osiągnąć trzy cele

Niedawno została opublikowana propozycja budżetowa Bidena na zbliżający się rok fiskalny, który rozpocznie się 1 października bieżącego roku. Zawiera ona raczej ogólne cele niż konkretne propozycje. Jednakże, po zaznaniu się z nią, można ustalić, co chce zrealizować prezydent USA w najbliższych miesiącach. Jak się okazało, Joe Biden zamierza osiągnąć trzy cele. 

Przedstawiciel Białego Domu poinformował, iż: 

Budżet Prezydenta będzie odzwierciedlał trzy ważne wartości: odpowiedzialność fiskalną, bezpieczeństwo w kraju i za granicą oraz zaangażowanie w budowę lepszej Ameryki.

Budżet Bidena: wyższe podatki, niższy deficyt i większe wydatki na wojsko

Co warto zaznaczyć, te trzy cele są ze sobą powiązane. Choćby Biden, budując lepszą Amerykę, zamierza podnieść podatki najbogatszym. Chce on wprowadzić minimalny podatek dochodowy dla miliarderów (Billionaire Minimum Income Tax). W jego ramach gospodarstwa domowe, o majątku szacowanym na ponad 100 milionów dolarów, będą musiały płacić federalny PIT, którego wartość nie jest niższa od 20 proc. ich łącznych dochodów. 

Wdrożenie tego rozwiązania nie tylko doprowadziłoby do obniżenia nierówności dochodowych w USA, ale również pomogłoby Stanom Zjednoczonym zrównoważyć budżet. Otóż z raportu opublikowanego przez Biały Dom wynika, że jeśli podatek Bidena wejdzie w życie, deficyt budżetowy USA spadnie łącznie o 360 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady. Choć, warto zaznaczyć, że spadnie on już w tym roku o ok. 1,3 bln dolarów. Stanie się tak głównie, dlatego że amerykańska gospodarka już praktycznie odrobiła straty spowodowane wybuchem pandemii koronawirusa w 2021 roku. 

Zobacz także: Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy przez USA

Do tego większe wpływy podatkowe umożliwią zwiększenie wydatków na Departament Obrony USA. Otóż z informacji, do których dotarła agencja prasowa Reuters, wynika, że Biden aktualnie zamierza przeznaczyć na wspomniany cel 773 mld dolarów. Oznacza to, że zaledwie w ciągu roku suma wydatków na Departament Obrony USA wzrośnie o ponad 30 miliardów dolarów. 

Sanders proponuje wprowadzenie 95% podatku od nadzwyczajnych zysków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker