Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy przez USA
Embargo na rosyjską ropę jeszcze mocniej podbije ceny

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy przez USA i innych surowców energetycznych. Jest to odwet za inwazję na Ukrainę.
Zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu przez USA podbił cenę ropy na rynkach
Zakazujemy wszelkiego importu rosyjskiej ropy i gazu. Oznacza to, że rosyjska ropa nie będzie już dopuszczana do amerykańskich portów, a naród amerykański zada kolejny potężny cios machinie wojennej Putina – powiedział Biden dziennikarzom w Białym Domu.
Zobacz także: Chińskie rafinerie muszą płacić gotówką za dostawy rosyjskiej ropy
W efekcie ogłoszenia embarga na rosyjską ropę i gaz ceny ropy podskoczyły o 5,4% do 129,91 dolarów za baryłkę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że USA są o wiele mniej zależne od rosyjskiej ropy. Z tego powodu nie ma w planach aż tak drastycznych posunięć ze strony państw Europy. Niemniej jednak Wielka Brytania, jeszcze przed wystąpieniem Bidena ogłosiła, że do końca 2022 roku stopniowo wycofa się z importu rosyjskiej ropy i gazu.
Ile ropy z Rosji importują Stany Zjednoczone?
Według danych Energy Information Administration na które powołuje się Reuters, w 2021 roku Stany Zjednoczone importowały z Rosji średnio ponad 20,4 miliona baryłek ropy naftowej i produktów rafinowanych miesięcznie, co stanowi około 8% importu paliw płynnych w USA. W związku z tym nałożenie embarga na import ropy i gazu z Rosji będzie mało odczuwalne dla amerykańskiej gospodarki. Niemniej jednak należy się liczyć ze wzrostem cen benzyny i ropy. Przestrzegał o tym także Biden w swoim przemówieniu.
Zobacz także: Ukraina i USA wzywają do zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu. Niemcy odmawiają
Będziemy świadkami wzrostu cen gazu tutaj w Stanach Zjednoczonych. W Europie nastąpią drastyczne podwyżki cen. Taki jest koszt opowiedzenia się za wolnością i stanięcia po stronie narodu ukraińskiego, ale to będzie nas kosztować – powiedział Senator USA Chris Coons w rozmowie z CNN.
Wielka Brytania przestanie importować rosyjską ropę
Ogłaszając wycofanie importu rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych do końca 2022 roku, Wielka Brytania stwierdziła, że daje rynkowi i przedsiębiorstwom wystarczająco dużo czasu na znalezienie alternatywy dla importu, który stanowi 8% popytu.
Rząd będzie również współpracował z firmami w ramach nowej Grupy Zadaniowej ds. Ropy, aby wesprzeć je w wykorzystaniu tego okresu na znalezienie alternatywnych dostaw” – powiedział brytyjski sekretarz ds. biznesu i energii Kwasi Kwarteng.
Obecnie coraz więcej mówi się o powrocie do łask Iranu, a być może Wenezueli, które mają olbrzymie zasoby ropy, jednak dotychczas były one objęte sankcjami ze strony Zachodu. Porozumienie z obydwoma państwami mogłoby drastycznie obniżyć ceny surowca na rynkach międzynarodowych.
Wenezuelska ropa popłynie do Europy? USA i Wenezuela negocjują zniesienie sankcji