Europa

Niemcy: ceny hurtowe w marcu wzrosły w najszybszym tempie od 60 lat!

Inflacja cen hurtowych w Niemczech wzrosła w marcu o 6,9% w porównaniu do lutego. Stanowi to tym samym największy wzrost w ujęciu miesięcznym od początku kalkulacji w 1962 roku. 

Inflacja cen hurtowych w Niemczech najwyższa od 60 lat

Według niemieckiego urzędu statystycznego Destatis ceny hurtowe w marcu wzrosły w najszybszym tempie od 1962 roku, a więc od momentu zbierania danych. W minionym miesiącu ceny hurtu wzrosły o 22,6% w skali roku, co wynika z 16,6% wzrostu w lutym. Sytuacja była spowodowana rosnącymi cenami surowców oraz półproduktów.

Największy wpływ na roczne tempo zmian miał wzrost cen w handlu hurtowym produktami olejów mineralnych o 70,2% r/r. Na sytuację silnie wpłynął również wzrost cen w handlu hurtowym paliwami stałymi (o 61,9% r/r), a także metali i rud metali (55,8% r/r).

Zobacz także: Wzrost gospodarczy w Niemczech w 2022 roku może nie przekroczyć 1,5%

Jak podaje agencja Reutera, morale inwestorskie w Niemczech coraz bardziej spadają. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję prasową indeks nastrojów gospodarczych spadł o 48,0 w kwietniu. Według Instytutu Badań Ekonomicznych ZEW indeks spadł do -41,0 punktów z -39,3 w marcu.
Prezes ZEW Achim Wambach, podał w oświadczeniu:
Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW pozostaje na niskim poziomie. Eksperci pesymistycznie oceniają obecną sytuację gospodarczą i zakładają, że będzie się ona dalej pogarszać. 

Zobacz także: Rekordowe zapotrzebowanie na magazyny utrzymuje się! Więcej w UE budują tylko Niemcy

Jednak dane zaprezentowane przez ZEW odzwierciedlają niepokojącą sytuację na zachodnią granicą. Po koniec marca obniżono o ponad połowę prognozę wzrostu gospodarki. Rada doradców ekonomicznych wskazała również na „znaczne” ryzyko recesji w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. Roczna zharmonizowana inflacja cen konsumpcyjnych w Niemczech wyniosła w marcu 7,6%.

Według Thomasa Gitzela, głównego ekonomisty VP Bank recesja jest prawdopodobnym scenariuszem. Dodał również, że gospodarka nie jest przygotowana na uniknięcie gospodarczych konsekwencji wojny za wschodnią granicą Unii Europejskiej:

Niemcy, ze swoim przemysłem eksportowym i uzależnieniem od towarów pośrednich z Azji, są pozbawione ochrony przed warunkami pogodowymi podczas szalejącego huraganu logistycznego.

Spór w Niemczech w sprawie rolnictwa. Czy za zachodnią granicą zaczną uprawiać ugory?

Polecane artykuły

Back to top button