Europa

Niemcy: ceny hurtowe w marcu wzrosły w najszybszym tempie od 60 lat!

Inflacja cen hurtowych w Niemczech wzrosła w marcu o 6,9% w porównaniu do lutego. Stanowi to tym samym największy wzrost w ujęciu miesięcznym od początku kalkulacji w 1962 roku. 

Inflacja cen hurtowych w Niemczech najwyższa od 60 lat

Według niemieckiego urzędu statystycznego Destatis ceny hurtowe w marcu wzrosły w najszybszym tempie od 1962 roku, a więc od momentu zbierania danych. W minionym miesiącu ceny hurtu wzrosły o 22,6% w skali roku, co wynika z 16,6% wzrostu w lutym. Sytuacja była spowodowana rosnącymi cenami surowców oraz półproduktów.

Największy wpływ na roczne tempo zmian miał wzrost cen w handlu hurtowym produktami olejów mineralnych o 70,2% r/r. Na sytuację silnie wpłynął również wzrost cen w handlu hurtowym paliwami stałymi (o 61,9% r/r), a także metali i rud metali (55,8% r/r).

Zobacz także: Wzrost gospodarczy w Niemczech w 2022 roku może nie przekroczyć 1,5%

Jak podaje agencja Reutera, morale inwestorskie w Niemczech coraz bardziej spadają. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję prasową indeks nastrojów gospodarczych spadł o 48,0 w kwietniu. Według Instytutu Badań Ekonomicznych ZEW indeks spadł do -41,0 punktów z -39,3 w marcu.
Prezes ZEW Achim Wambach, podał w oświadczeniu:
Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW pozostaje na niskim poziomie. Eksperci pesymistycznie oceniają obecną sytuację gospodarczą i zakładają, że będzie się ona dalej pogarszać. 

Zobacz także: Rekordowe zapotrzebowanie na magazyny utrzymuje się! Więcej w UE budują tylko Niemcy

Jednak dane zaprezentowane przez ZEW odzwierciedlają niepokojącą sytuację na zachodnią granicą. Po koniec marca obniżono o ponad połowę prognozę wzrostu gospodarki. Rada doradców ekonomicznych wskazała również na „znaczne” ryzyko recesji w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. Roczna zharmonizowana inflacja cen konsumpcyjnych w Niemczech wyniosła w marcu 7,6%.

Według Thomasa Gitzela, głównego ekonomisty VP Bank recesja jest prawdopodobnym scenariuszem. Dodał również, że gospodarka nie jest przygotowana na uniknięcie gospodarczych konsekwencji wojny za wschodnią granicą Unii Europejskiej:

Niemcy, ze swoim przemysłem eksportowym i uzależnieniem od towarów pośrednich z Azji, są pozbawione ochrony przed warunkami pogodowymi podczas szalejącego huraganu logistycznego.

Spór w Niemczech w sprawie rolnictwa. Czy za zachodnią granicą zaczną uprawiać ugory?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker