Polska

Wynagrodzenia w Polsce się wyrównują. Największe podwyżki dla najgorzej zarabiających

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynagrodzenia w Polsce rosną najmocniej wśród tych, którzy zarabiają najmniej.

Ekonomiście banku PKO BP w swoim nowym Dzienniku Ekonomicznym postanowili przyjrzeć się wzorstowi wynagrodzeń w Polsce. GUS opublikował ostatnio nowe dane dotyczące wynagrodzeń w gospodarce.

W ujęciu rocznym są one o 12,4% wyższe. Ekonomiści spodziewali się, że urosną jedynie o 10,5%. Oznacza to, że również one przebiły oczekiwania rynku. Wzrost jest także wyższy od inflacji, co oznacza, że realne wynagrodzenia w Polsce nadal rosną. Wiele osób twierdzi, że są one dowodem na spiralę płacowo-cenową. Innego zdania jest Ignacy Morawski. Ekonomista Pulsu Biznesu uważa, że przyspieszenie można wyjaśnić nadzwyczajnym wzrostem wydajności.

Wynagrodzenia w Polsce rosną najszybciej wśród zarabiających najmniej

Jak zauważają ekonomiści banku PKO BP, najmocniejszy wzrost odnotowano w przypadku tych, którzy zarabiają najmniej. Z punktu widzenia interesu społecznego sytuacja ta jest pożądana. Po pierwsze są to osoby w które inflacja uderza najmocniej. Dzięki relatywnie dużemu wzorstowi wynagrodzeń, wysokie ceny są mniej dotkliwe. Po drugie oznacza to zmniejszenie nierówności dochodowych na poziomie całego kraju. Ekonomiści banku PKO BP nazwali to konwergencją płac. Dane przedstawia poniższy wykres.

Wykres 1. Dynamika roczna plac w sektorze przedsiębiorstw, marzec 2022

Przykładem branży o dużym wzroście i małych placach jest HoReCa. HoReCa obejmuje hotelarstwo i gastronomię. Płace wynoszą tam niecałe 4000 PLN, a wzrost sięgnął aż 21,3% r/r. Kolejną branżą z najwyższymi wzrostami jest transport i gospodarka magazynowa (o 23,5% r/r), w której za wzrosty odpowiedzialnej est wejście w życie Pakietu Mobilności oraz braki pracowników.

Zobacz też: Płace w sektorze przedsiębiorstw w Polsce dalej rosną szybciej niż inflacja

Liderem wzrostu jest niepasujące do narracji górnictwo, gdzie płace są o 30,4% wyższe niż rok temu. Warto jednak pamiętać, że tutaj wzrost wynikał przede wszystkim z uzgodnień związków zawodowych ze stroną rządową, a nie procesów rynkowych.

Spadły za to place w branży farmaceutycznej. Analitycy banku PKO twierdzą, że to skutek niższym premii lub nagród, bądź przesunięcia z powodów podatkowych. Wynagrodzenia spadły w tej branży o 8% r/r.

Gospodarka Polski w 2022 roku zaskakuje ekspertów. PKB w I kwartale mógł urosnąć o 8% r/r!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker