Płace w sektorze przedsiębiorstw w Polsce dalej rosną szybciej niż inflacja

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, płace w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w marcu były średnio rok do roku wyższe o 12,4 proc. Oznacza to, że realne wynagrodzenia ponownie wzrosły, gdyż inflacja w naszym kraju we wspomnianym miesiącu była niższa od wzrostu nominalnych płac. Choć, zdaniem analityków PIE ten stan rzeczy może się w najbliższych miesiącach zmienić na niekorzyść pracujących Polaków.
Płace w sektorze przedsiębiorstw w Polsce dalej rosną szybciej niż inflacja
Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, wynagrodzenia nominalne w naszym kraju rosną w coraz szybszym tempie. Płace w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w marcu były średnio rok do roku wyższe aż o 12,4 proc. Co interesujące, wynik ten zaskoczył ekonomistów. Ci statystycznie prognozowali, że wyniesie on 10,4 proc. Z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika również, iż wielkość funduszu płac w Polsce, czyli sumy wynagrodzeń w całej gospodarce, również rosła w relatywnie szybkim tempie.
Zobacz także: Grecja podnosi płacę minimalną. Powodem gwałtowny wzrost cen energii

Co warto zaznaczyć, mimo tego, iż inflacja w Polsce była w marcu najwyższa od 21 lat, płace w sektorze przedsiębiorstw dalej rosły szybciej niż ceny. Otóż skoro nominalny wzrost wynagrodzeń wyniósł 12,4 proc., a inflacja 11 proc. to realne płace w marcu były wyższe. Jednakże, jak wskazują analitycy PIE na Twitterze, w najbliższych miesiącach ten stan rzeczy najprawdopodobniej zmieni się na niekorzyść pracujących Polaków.
Najprawdopodobniej niedługo płace realne zaczną maleć
Otóż duże przedsiębiorstwa, które w ostatnich dwóch miesiącach relatywnie często deklarowały, iż dadzą swoim pracownikom podwyżki, coraz rzadziej zamierzają tak postąpić. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w pierwszym kwartale tego roku średnio 25 proc. dużych przedsiębiorstw planowało podwyższyć płace pracownikom. Z kolei w kwietniu odsetek ten wyniósł już zaledwie 11 proc. Zdaniem ekspertów PIE sprawi to, że wzrost wynagrodzeń nominalnych zwolni, choć dalej pozostanie dwucyfrowy.
Zobacz także: Amerykański rynek pracy: bezrobocie spada, płace są w stagnacji

Z kolei inflacja w najbliższych miesiącach będzie rosnąć. Otóż jak wskazują analitycy PIE głównie ze względu na rosyjską inwazję, wzrost cen w naszym kraju będzie przyspieszał do wakacji. Wtedy to inflacja osiągnie poziom ok. 12,5-13,0 proc.
Grecja podnosi płacę minimalną. Powodem gwałtowny wzrost cen energii