GospodarkaPolska

Inflacja w Polsce jest najwyższa w XXI wieku. Winna rosyjska inwazja

Jak wynika z finalnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w Polsce w marcu wyniosła 11 proc. r/r. Oznacza to, że była ona najwyższa od ponad 21 lat. Co warto zaznaczyć, za przyspieszenie wzrostu cen w marcu odpowiedzialna była głównie rosyjska inwazja. 

Inflacja w Polsce wyniosła 11 proc. i jest najwyższa od ponad 21 lat

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, według finalnych szacunków GUS, inflacja w Polsce w marcu wyniosła 11 proc. r/r wobec wstępnego odczytu na poziomie 10,9 proc. Oznacza to, że w zeszłym miesiącu wzrost cen w naszym kraju był najszybszy od ponad 21 lat! Co więcej, jak zapewniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w najbliższych miesiącach tempo wzrostu cen jeszcze przyspieszy. Na swoim Twitterze stwierdzili oni, iż:

Najbliższe miesiące przyniosą dalsze przyśpieszenie wzrostu cen. Szczyt inflacji przypadnie w wakacje – będzie to ok. 12,5-13,0 proc.

Inflacja w Polsce
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Twitter

To głównie rosyjska inwazja odpowiada za wzrost cen w naszym kraju

Za wzrost w zeszłym miesiącu odpowiedzialna była głównie rosyjska inwazja. Otóż inflacja bazowa, według szacunków analityków PIE, w stosunku do marca wzrosła o jedynie 0,1 pkt proc. z kolei ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł aż o 3,3 pkt proc. Oznacza to, że wzrosły głównie ceny żywności, paliw i energii, czyli dóbr, które podrożały głównie na skutek wojny wywołanej przez Rosję. 

Zobacz także: Inflacja w Rumunii osiągnęła dwucyfrowy poziom, a bank centralny powoli podnosi stopy procentowe

Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, iż szczególnie mocno podrożały paliwa. W marcu były one droższe rok do roku aż o 33,5 proc. r/r. Z kolei w lutym ceny dóbr należących do tej kategorii były wyższe o 11,1 proc. r/r. W ubiegłym miesiącu przyspieszył również wzrost cen żywności i energii. Ceny dóbr należących do tej pierwszej kategorii w marcu były rok do roku wyższe o 9,2 proc., a do tej drugiej o 24,3 proc. 

Wzrost cen towarów w wybranych kategoriach
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Twitter

Co warto zaznaczyć, żywność z całą pewnością dalej będzie drożeć. Rosja, największy na świecie producent nawozów azotowych, wezwała krajowych producentów do ograniczenia ich eksportu. Ponadto, państwo to przyczyniło się do znacznego podrożenia gazu, który jest najważniejszym składnikiem wielu nawozów. Zdaniem analityków PIE między innymi wspomniane przeze mnie czynniki spowodują, że w szczytowym momencie wzrost cen żywności w Polsce wyniesie aż 14 proc. 

Tradycyjnie! Inflacja w Polsce zaskoczyła ekonomistów i wyniosła prawie 11%!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker