Inflacja w Rumunii osiągnęła dwucyfrowy poziom, a bank centralny powoli podnosi stopy procentowe

Inflacja w Rumunii w marcu osiągnęła dwucyfrowy poziom i zaskoczyła tamtejszych ekonomistów. Otóż wyniosła ona aż 10,2 proc. r/r, a oczekiwano, iż nie przebije ona poziomu 9,4 proc. r/r. Co warto zaznaczyć, mimo tego, że inflacja w Rumunii jest najwyższa od 2004 roku, bank centralny relatywnie powoli podnosi stopy procentowe.
Inflacja w Rumunii osiągnęła najwyższy poziom od 2004 roku
Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Rumunii w ostatnich miesiącach zaczęła przyspieszać. W marcu w stosunku do lutego wzrosła ona aż o 1,7 pkt proc. i wyniosła 10,2 proc. r/r. Oznacza to, że wzrost cen w Rumunii był najszybszy od 2004 roku. Co ciekawe, tamtejsi ekonomiści spodziewali się, że przebije ona poziomu 9,4 proc. r/r. Za wzrost ten odpowiada głównie drożejąca energia i żywność. Z danych opublikowanych przez rumuński Narodowy Instytut Statystyczny wynika, iż ceny dóbr należących do tej drugiej kategorii były w marcu wyższe rok do roku aż o 11,2 proc.

Co warto zaznaczyć, żywność aktualnie drożeje na całym świecie i nie wiele wskazuje na to, by jej ceny w najbliższej przyszłości miały spaść. Otóż w marcu wskaźnik FAO (FFPI) wynosił średnio 159,3 pkt, co oznacza wzrost o 17,9 pkt (12,6 proc.) od lutego. Jest to gigantyczny skok do nowego najwyższego poziomu od czasu jego powstania w 1990 roku. Wzrost zauważalny był szczególnie w kategorii olejów roślinnych, zbóż i mięsa. Ceny cukru i produktów mlecznych również znacznie wzrosły, jednak nie w takiej skali jak oleju roślinnego.
Zobacz także: Inflacja w Albanii, dzięki wysokiemu bezrobociu, dalej jest relatywnie niska
Rumuński bank centralny powoli podnosi stopy procentowe
Co ciekawe, mimo tego, że inflacja w Rumunii jest najwyższa od 2004 roku, bank centralny nie podnosi stóp procentowych tak drastycznie, jak choćby ten polski. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, rumuński bank centralny zaczął je podwyższać w podobny okresie co Narodowy Bank Polski, bo w październiku. Jednakże aktualnie w naszym kraju główna stopa procentowa wynosi 4,5 proc. Z kolei w Rumunii jest ona o 1,5 pkt proc. niższa.
