Europa

Grecja podnosi płacę minimalną. Powodem gwałtowny wzrost cen energii

Grecja zmaga się z rosnącymi cenami z uwagi na niestabilną sytuację na rynku surowców energetycznych. Według danych unijnych Grecy płacą jedne z najwyższych rachunków za energię na tle całej Wspólnoty. Wobec tego płaca minimalna w Grecji będzie wyższa od maja. 

Płaca minimalna w Grecji została podniesiona

Konserwatywny rząd Nowej Demokracji w Grecji postanowił podnieść płacę minimalną z poziomu 663 euro do 713 euro (przed opodatkowaniem). Tym samym od początku maja ok. 650 000 pracowników będzie otrzymywać 613 euro pensji netto (obecnie jest to 569 euro). Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis nazwał podwyżkę „dodatkową piętnastą pensją”. Jednak decyzja nie spotkała się z przychylnością ze strony opozycji i związków zawodowych, których reprezentanci twierdzą, że to stanowczo za mało. Warto dodać, że przed majową podwyżką w ubiegłych latach nie podniesiono płacy minimalnej. Jak wskazuje Euractiv, obecnie jest ona  de facto niższa niż w 2009 roku.

Zobacz także: Grecja również rozpoczyna poszukiwania gazu. Celem uniezależnienie się od Rosji

Grecja walczy z wysokimi cenami

Rząd zobowiązał się do wprowadzenia kontroli cen energii, jeśli nie zostaną podjęte podobne działania w skali całej Unii Europejskiej. Wypowiada tym samym walkę lokalnemu „kartelowi energetycznemu”. Ponad 74% badanych twierdzi, że w związku z wysokimi cenami energii ograniczyło ogrzewanie domu. 60% twierdzi, wzrost cen energii doprowadził do zmniejszenia spożycia podstawowych artykułów spożywczych. W ostatnich miesiącach minionego roku rząd dotował większość rachunków za energię, wprowadzając system dopłat. Na początku roku ogłoszono pakiet pomocowy o wartości 400 milionów euro. Według większości pracowników optymalna płaca minimalna powinna wynosić obecnie 751 euro miesięcznie. Co więcej, rząd powinien podjąć środki zniechęcające do elastycznych form zatrudnienia. Syriza, zwana również Koalicją Radykalnej Lewicy, która chce utworzyć rząd z socjalistami w następnych wyborach, zobowiązała się do natychmiastowej podwyżki minimalnej płacy do poziomu 800 euro.

Zobacz także: Średni wiek ciężarówki w Polsce wynosi 13 lat. Najstarsze pojazdy są w Grecji

Grecja podejmuje długoterminowe działania zmierzające do zminimalizowania problemu wysokich cen importowej energii. W kraju coraz większe znaczenie zyskują OZE. Ostatnio zintensyfikowano działania zmierzające do wykonania odwiertów w celu poszukiwań gazu.

W Grecji powstała największa dwustronna farma fotowoltaiczna w Europie!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker