Gospodarka

Czy kryzys gospodarczy w 2022 roku wybuchnie? Ekonomiści rewidują prognozy w dół

Czy wybuchnie globalny kryzys gospodarczy w 2022 roku? Trudno jest to ocenić, ale z całą pewnością światowa gospodarka spowolni. Międzynarodowy Fundusz Walutowy dokonał rewizji prognoz gospodarczych dla gospodarki światowej i gospodarek regionalnych. W obliczu rosyjskiej inwazji eksperci przewidują światowy wzrost gospodarczy spowolni zarówno w 2022, jak i 2023 roku. 

Czy kryzys gospodarczy w 2022 roku wybuchnie?

Jak wskazuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, gospodarka zmaga się z wysoką inflacją oraz spowolnieniem. W styczniu obniżono prognozę wzrostu do 4,4%. Z uwagi na wojnę konieczne było dokonanie kolejnej korekty, ponownie obniżając oczekiwania gospodarcze. Ceny surowców energetycznych najmocniej uderzyły we wrażliwe gospodarki o niskich dochodach. Według prognoz inflacja na rok 2022 wyniesie 5,7% w przypadku gospodarek rozwiniętych, 8,7% na rynkach wschodzących i rozwijających się (odpowiednio o 1,8 i 2,8 pkt proc. wyższa niż przewidywano w styczniu).

Jeśli chodzi o prognozy dla gospodarki światowej, wzrost spowolni z szacunkowych 6,1% w 2021 roku do 3,6% w 2022 i 2023 roku. Tym samym jest to o 0,8 i 0,2 pkt proc. mniej niż przewidywano jeszcze w styczniu. Po 2023 roku wzrost ma spaść do ok. 3,3% w perspektywie średnioterminowej.

Zobacz także: Polska gospodarka spowolni, ale prognozy i tak pozostają korzystne

Jak widać, w 2023 roku wzrost będzie widoczny w regionie Afryki Sub-Saharyjskiej oraz we wschodzących i rozwijających się gospodarkach azjatyckich.

IMF

Zobacz także: Awaria terminali Caspian Pipeline Consortium. Straty liczone są w setkach milionów dolarów

Perspektywy wzrostu na najbliższe lata — wybrane gospodarki

Według analityków MFW wojna w Ukrainie zaostrzyła dwa kompromisy polityczne – pomiędzy walką z inflacją a ochroną ożywienia oraz pomiędzy wspieraniem słabszych a odbudową buforów fiskalnych. Wojna wpłynie na obniżenie wzrostu gospodarczego w przypadku 143 gospodarek stanowiących 86% światowego PKB. Jednocześnie podkreślono, że obecne prognozy są mocno niepewne, gdyż zależą od rozwijającej się sytuacji geopolitycznej.

Najbardziej znamienne jest obniżenie wzrostu dla Stanów Zjednoczonych. W 2022 roku wskaźnik wzrostu wyniesie 3,7%, natomiast w 2023 roku 2,3%. Według prognozy podobne spadki będzie można zaobserwować w Europie. Na uwagę zasługuje prognoza dla Chin, według której w 2022 wzrost wyniesie 4,4%, natomiast w 2023 roku będzie to już 5,1%. W przypadku Rosji w 2022 roku wskaźnik ma mieć -8,5%, a w 2023 roku: -2,3%.

Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że konieczne jest podjęcie wielostronnych wysiłków związanych z reagowaniem na kryzys humanitarny, zapobieganie dalszej fragmentacji gospodarczej, utrzymanie globalnej płynności oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i całkowite zażegnanie kryzysu pandemicznego.

Gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej w obliczu wojny na Ukrainie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker