Azja i OceaniaGospodarka

Bezpieczeństwo żywnościowe Indii jest zagrożone. Nadchodzi fala głodu

Bezpieczeństwo żywnościowe Indii jest obecnie zagrożone. Wojna wywołana przez Rosję doprowadziła do tego, że wiele artykułów żywnościowych znacznie podrożało. Szczególnie mocno wzrosła cena pszenicy, która aktualnie jest masowo eksportowana przez tamtejszych rolników. Zdaniem ekspertów, jeśli rząd dalej będzie się jedynie przyglądał sytuacji to w najbliższych miesiącach władze nie będą w stanie prowadzić programu darmowej żywności i przez kraj przejdzie fala głodu. 

Bezpieczeństwo żywnościowe Indii było i jest zagrożone

Co warto zaznaczyć, jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji bezpieczeństwo żywnościowe Indii było zagrożone. Ze względu na między innymi na to, że tamtejsza gospodarka jeszcze nie odrobiła strat wywołanych wybuchem pandemii, wielu ludzi przed wybuchem wojny nie było stać na zakup odpowiedniej ilości żywności. Z badania przeprowadzonego przez organizację Right to Food w lutym wynika, że obawy o to, że zabraknie pożywienia, są wśród mieszkańców Indii powszechne. Co więcej, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie ponad 25 proc. obywateli tego państwa w miesiącu poprzedzającym badanie nie jadło nic przez co najmniej jeden dzień.  

Bezpieczeństwo żywnościowe Indii
Źródło: Al Jazeera

Zobacz także: Po zaledwie pół roku na rynku, singapurski Shopee opuszcza Indie

Aktualnie sytuacja związana z bezpieczeństwem żywnościowym Indii jest jeszcze gorsza. Rosyjska inwazja doprowadziła do tego, że na całym świecie wzrosły ceny energii, żywności i nawozów, co doprowadziło do tego, że większość najważniejszych dla biednych, hinduskich rodzin artykułów spożywczych znacznie podrożało. 

Eksport pszenicy rośnie, a magazyny zaczynają świecić pustkami

Analizowanego problemu z pewnością nie pomagają rozwiązać tamtejsi rolnicy, którzy postanowili wykorzystać to, że cena pszenicy jest obecnie rekordowo wysoka na globalnym rynku i zaczęli ją masowo eksportować. Podpisywane umowy w ostatnich tygodniach sprawiły, że eksport pszenicy wzrósł o 275 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Ponadto, w roku podatkowym 2022-23 sprzedaż zagranicznym partnerom może wynieść nawet 12 milionów ton. Z kolei w roku podatkowym 2021-2022 wyniosła ona 7,85 mln ton. 

Zobacz także: Indie reagują na kryzys na rynku zboża. Eksport pszenicy wzrósł o 275%!

Jest to o tyle problematyczna sytuacja, ponieważ dotychczas Indie skupowały pszenicę od rolników, a następnie rozdawały ją najbardziej potrzebującym mieszkańcom w ramach programu darmowej żywności. Jednakże obecnie rolnicy, zamiast sprzedawać rządowi pszenicę, eksportują ją, co w przyszłości może spowodować, że tamtejsze państwowe magazyny zaczną świecić pustkami. Jak zaznaczył Siraj Chaudhry, dyrektor generalny National Commodities Management Services Ltd:

Chęć eksportu może spowodować wyczerpanie zapasów i wpłynąć na realizację państwowego programu darmowej żywności.

Co więcej, zdaniem niektórych ekspertów rząd może w najbliższych miesiącach całkowicie zrezygnować z prowadzenia tego programu, ze względu na brak wystarczającej ilości zbóż. Co warto zaznaczyć, takie działanie doprowadziło do tego, że przez Indie przeszłaby fala głodu. Otóż aktualnie sześciu na dziesięciu Hindusów jest uzależnionych od dostarczanej za darmo przez państwo żywności. 

Bank Światowy: Ceny energii i żywności pozostaną rekordowo wysokie do 2024 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker