EuropaGospodarka

Gwarancja zatrudnienia w Belgii: Walonia postanowiła wdrożyć program

Gwarancja zatrudnienia ma zostać wprowadzona w Belgii, a dokładniej na terenie Walonii. Lokalne władze mają zamiar przeznaczyć 104 miliony euro, aby zatrudnić na umowie o pracę w latach 2022-2026 tysiąc osób długotrwale bezrobotnych. Liczą one, że program wywoła efekt kuli śnieżnej. 

Walonia ma problem z bezrobociem

W Walonii już od wielu lat stopa bezrobocia utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie. W 2021 roku wyniosła ona 12,3 proc. Z kolei w całej Belgii w analizowanym okresie stopa bezrobocia osiągnęła poziom 6,3 proc., czyli była ona prawie dwukrotnie niższa niż we wspomnianym regionie. Sytuacja ta wynika głównie z tego, że w Walonii stosunkowo duży odsetek osób bezrobotnych stanowią ci, którzy są długotrwale bezrobotni. Otóż szacuję się, że w regionie tym z ok. 200 tys. osób bezrobotnych w 2021 roku aż 87 tys., mimo starań, od dwóch lat nie zostało zatrudnionych. 

Zobacz także: W obliczu wojny Belgia zmienia postanowienia. Zamknięcie elektrowni jądrowych odroczone o dekadę

Gwarancja zatrudnienia w Belgii: Walonia postanowiła wdrożyć program

Lokalne władze postanowiły zaradzić temu problemowi. Ogłosiły one, iż zamierzają uruchomić program „Territoires zéro chômeur de longue durée” (Terytoria z zerową liczbą osób długotrwale bezrobotnych). W jego ramach władze chcą zatrudnić w latach 2022-2026 tysiąc osób długotrwale bezrobotnych na umowę o pracę, płacąc im za wykonywanie obowiązków godne wynagrodzenia. Na jego funkcjonowanie zostanie przeznaczone 104 miliony euro. Część środków władze wyłożą same, a resztę dołoży Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Co warto zaznaczyć, to że władze wprowadzają ten program, bynajmniej nie oznacza, że bezrobotni zostaną zatrudnieni w administracji. Otóż wspomniane środki otrzymają organizacje na realizację projektów, które będą musiały zaspokoić potrzebę społeczną, której zaspokojeniem rynek zbytnio się nie interesuje. Co więcej, będą one musiały zostać zrealizowane na mikroobszarach zamieszkałych przez maksymalnie 15 000 mieszkańców. Do tego, funkcjonowanie organizacji będzie nadzorowane przez władze, a efektywność programu zostanie oceniona w 2024 roku. 

Zobacz także: Belgijska wizja rozwoju kolei do 2040 r. Belgijski minister ogłosił plan

Co warto zaznaczyć, politycy mają spore oczekiwania wobec tego programu. Mimo tego, że zostanie zatrudnionych jedynie tysiąc osób z ponad 87 tys. długotrwale bezrobotnych, to liczą oni, że wywoła on efekt kuli śnieżnej i liczba osób, które nie znalazły zatrudnienia od ponad dwóch lat, spadnie znacznie bardziej niż o jeden tys.

Belgia zamroziła rosyjskie aktywa o rekordowej wartości

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker