Chiny

Ekonomiści ostrzegają Pekin. Możliwa recesja w niektórych sektorach i regionach

Jak przypuszczają ekonomiści, ChRL może spodziewać się ujemnego wzrostu gospodarczego w wybranych regionach i sektorach. Aktualnie Pekin zmaga się z najgorszymi wskaźnikami, począwszy od początku pandemii. 

Recesja w Chinach możliwa w niektórych branżach

Od początku roku lockdowny objęły miliony mieszkańców Chin, uniemożliwiając im powrót do pracy, uderzając tym samym w sektor produkcji oraz usługi. Środki wdrażane przez władze przyczyniły się m.in. do zatrzymania produkcji w gigafabryce Tesli na terenie Szanghaju (Więcej: Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji). O niepokojącej sytuacji w chińskiej gospodarce świadczą również odczyty makroekonomiczne. W Szanghaju, najbardziej zaludnionym mieście Chin, sprzedaż detaliczna w pierwszym kwartale spadła o 3,8% r/r. Jak podaje Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne, wskaźnik mierzący kondycję sektora produkcyjnego, spadł do 49,5% w marcu i 47,4% w kwietniu. Według Nomura Holdings w połowie kwietnia ponad 373 mld ludzi w 45 miastach było objętych jedną z form blokady.

Zobacz także: Chiny chcą podwyższyć wiek emerytalny. Społeczeństwo szybko się starzeje

Przedłużające się lockdowny wywołają asymetrię w rozwoju regionalnym

Chiny chcą osiągnąć wzrost PKB o 5,5% w 2022 r. Jednak w obliczu przedłużającej się blokady tradycyjne bodźce monetarne wydają się nieskuteczne.

Wykres 1. Produkcja w Chinach. 

Pomimo że Chiny od lat 70. XX wieku nie doświadczyły recesji (dwóch kolejnych kwartałów spadku), blokada części kraju może spowodować znaczą asymetrię pomiędzy rozwojem północnych i południowych Chin, w tym branż zorientowanych na transport. Chińska Republika Ludowa wciąż pozostaje największym producentem świata i znaczącym eksporterem. Według danych na 2021 r. wymiana handlowa z zagranicą po raz pierwszy w historii przekroczyła 6 bln USD. Co więcej, eksport wzrósł o 29,9%. Nadwyżka handlowa osiągnęła poziom 676 mld USD. Nawet jeśli pracownicy wrócą do pracy w najbliższych tygodniach, poważnie nadwyrężone łańcuchy dostaw mogą nie podołać powrotowi do tak ogromnego wolumenu.

Zobacz także: Dramatyczna sytuacja w porcie w Szanghaju! Historyczne zatory

Chiny czeka trudny rok. Oprócz sektorów takich jak transport i logistyka, poważne problemy mają również deweloperzy, o czym pisaliśmy w zeszłym tygodniu (Więcej: Niepokojące wieści z Chin! W kwietniu nastąpił 60% spadek sprzedaży 100 największych deweloperów). Według wstępnych danych China Real Estate Information Corp w kwietniu nastąpił ponad 60% spadek sprzedaży 100 największych deweloperów.

Argentyna poprosiła Chiny, aby te w całości sfinansowały budowę elektrowni atomowej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker