Chiny

Ekonomiści ostrzegają Pekin. Możliwa recesja w niektórych sektorach i regionach

Jak przypuszczają ekonomiści, ChRL może spodziewać się ujemnego wzrostu gospodarczego w wybranych regionach i sektorach. Aktualnie Pekin zmaga się z najgorszymi wskaźnikami, począwszy od początku pandemii. 

Recesja w Chinach możliwa w niektórych branżach

Od początku roku lockdowny objęły miliony mieszkańców Chin, uniemożliwiając im powrót do pracy, uderzając tym samym w sektor produkcji oraz usługi. Środki wdrażane przez władze przyczyniły się m.in. do zatrzymania produkcji w gigafabryce Tesli na terenie Szanghaju (Więcej: Tesla wznowi produkcję w Szanghaju. W tle obawy o utrzymanie produkcji). O niepokojącej sytuacji w chińskiej gospodarce świadczą również odczyty makroekonomiczne. W Szanghaju, najbardziej zaludnionym mieście Chin, sprzedaż detaliczna w pierwszym kwartale spadła o 3,8% r/r. Jak podaje Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne, wskaźnik mierzący kondycję sektora produkcyjnego, spadł do 49,5% w marcu i 47,4% w kwietniu. Według Nomura Holdings w połowie kwietnia ponad 373 mld ludzi w 45 miastach było objętych jedną z form blokady.

Zobacz także: Chiny chcą podwyższyć wiek emerytalny. Społeczeństwo szybko się starzeje

Przedłużające się lockdowny wywołają asymetrię w rozwoju regionalnym

Chiny chcą osiągnąć wzrost PKB o 5,5% w 2022 r. Jednak w obliczu przedłużającej się blokady tradycyjne bodźce monetarne wydają się nieskuteczne.

Wykres 1. Produkcja w Chinach. 

Pomimo że Chiny od lat 70. XX wieku nie doświadczyły recesji (dwóch kolejnych kwartałów spadku), blokada części kraju może spowodować znaczą asymetrię pomiędzy rozwojem północnych i południowych Chin, w tym branż zorientowanych na transport. Chińska Republika Ludowa wciąż pozostaje największym producentem świata i znaczącym eksporterem. Według danych na 2021 r. wymiana handlowa z zagranicą po raz pierwszy w historii przekroczyła 6 bln USD. Co więcej, eksport wzrósł o 29,9%. Nadwyżka handlowa osiągnęła poziom 676 mld USD. Nawet jeśli pracownicy wrócą do pracy w najbliższych tygodniach, poważnie nadwyrężone łańcuchy dostaw mogą nie podołać powrotowi do tak ogromnego wolumenu.

Zobacz także: Dramatyczna sytuacja w porcie w Szanghaju! Historyczne zatory

Chiny czeka trudny rok. Oprócz sektorów takich jak transport i logistyka, poważne problemy mają również deweloperzy, o czym pisaliśmy w zeszłym tygodniu (Więcej: Niepokojące wieści z Chin! W kwietniu nastąpił 60% spadek sprzedaży 100 największych deweloperów). Według wstępnych danych China Real Estate Information Corp w kwietniu nastąpił ponad 60% spadek sprzedaży 100 największych deweloperów.

Argentyna poprosiła Chiny, aby te w całości sfinansowały budowę elektrowni atomowej

Polecane artykuły

Back to top button